بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

رشد سلول‌های جدید مغزی در افراد مسن همانند افراد جوان

✅ محققان برای اولین بار نشان دادند که مردان و زنان سالمند سالم می‌توانند سلول‌های جدید مغزی را همانند افراد جوان تولید کنند.


?بحث بر سر این موضوع وجود دارد که آیا در افراد بالغ نورون‌های جدیدی رشد می‌کنند؟ قبلاً برخی تحقیقات نشان دادند که مغز بالغین سخت می‌شود و نورون‌های جدید رشد نمی‌کند. این مطالعه با این دیدگاه مقابله می‌کند.

?دکتر Boldrini نویسنده ارشد مقاله می‌گوید: «یافته‌ها ممکن است نشان دهد که تعداد زیادی از شهروندان سالمند از نظر شناختی و عاطفی برخلاف آنچه که به‌طور رایج تصور می‌شود، سالم باقی می‌مانند. ما دریافتیم که افراد مسن توانایی مشابهی برای ساخت هزاران نورون هیپوکمپی جدید از سلول‌های پروژنیتور همانند افراد جوان‌تر دارند. هم‌چنین به ظرفیت‌های برابر هیپوکمپ در طول سالیان پی بردیم. با این‌حال، افراد مسن‌تر دارای عروق خونی کم‌تری بوده و شاید نورون‌های جدید توانایی کم‌تری برای برقراری ارتباطات داشته باشند».

?محققان، هیپوکمپ ۲۸ فرد سالم بین سنین ۷۹-۱۴ سال را که دچار مرگ ناگهانی شده بودند، اتوپسی کردند. مشخص شده‌بود که افراد مورد مطالعه از نظر شناختی دچار آسیب نبودند، از افسردگی رنج نمی‌بردند و داروهای ضد افسردگی نیز دریافت نمی‌کردند، ازین رو Boldrini و همکارانش دریافتند که این امر می‌تواند بر تولید سلول‌های جدید مغزی اثرگذار باشد.

?در جوندگان و پریمات‌ها توانایی تولید سلول‌های هیپوکمپ جدید با افزایش سن کاهش می‌یابد. اعتقاد بر این است که تولید کاهش یافته نورون‌ها و کوچک شدن کلی ناحیه dentate gyrus در مغز، در افراد مسن نیز رخ می‌دهد.

?محققان آمریکایی دریافتند که حتی پیرترین مغزهایی که آن‌ها مطالعه کردند نیز سلول‌های جدید مغزی را تولید می‌کنند. آن‌ها تعداد مشابهی از پروژنیتورهای نورونی حدواسط و هزاران نورون نابالغ را پیدا کردند. با این حال، افراد مسن‌تر عروق خونی جدید کم‌تری را در درون ساختارهای مغزی شکل می‌دهند و دارای ذخیره کوچک‌تری از سلول‌های پروژنیتور هستند.

?به اعتقاد Boldrini، کاهش انعطاف شناختی-عاطفی در سالمندان ممکن است به دلیل همین ذخیره کوچک‌تر سلول‌های عصبی بنیادی، کاهش عروق خونی و کاهش ارتباطات سلول به سلول درون هیپوکمپ باشد. او می‌گوید ممکن است که نوروژنز در حال رشد هیپوکمپ عملکردهای شناختی-عاطفی انسان را در سراسر زندگی حفظ کند و این کاهش می‌تواند به انعطاف‌پذیری شناختی-عاطفی سازش یافته مرتبط باشد.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

رشد سلول‌های جدید مغزی در افراد مسن همانند افراد جوان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن