بیوتکنولوژی کشاورزی

رفتار مشابه و شگفت انگیز سلول های بنیادی در گیاهان و حیوانات

رفتار مشابه و شگفت انگیز سلول های بنیادی در گیاهان و حیوانات - اخبار زیست فناوری رفتار مشابه و شگفت انگیز سلول های بنیادی در گیاهان و حیوانات

✅سلسله گیاهی و جانوری بیش از ۱.۶ میلیارد سال پیش از طریق تکامل از هم جدا شدند. کارستن پترسون ، استاد دانشگاه لوند می گوید: جالب توجه است که برهمکنش چند ژن کلیدی سرنوشت هر یک از سلول های بنیادی را کنترل می کند.


دکتر پترسون و سایر محقیقین این پژوهش با پس زمینه فیزیک نظری موفق به حل جنبه های تفاوت در سلول های بنیادی شدند. آنها با فرمول بندی روابط ریاضی، توانستد مطالعه دقیق از پروتئین های مرکزی سلول های بنیادی جانوری و گیاهی داشته باشند .

این محقیقن به طور خاص به روابط دو به دوی این پروتیئن ها پرداختند. کارستن پترسون بیان میدارد که اگرچه تفاوت درپروتیین ها در سلول های جانوری و گیاهی وجود دارد اما تشابه اصلی بین پروتیین ها این است که بین آنها اثر متقابل وجود دارد که می توانند اثرات همدیگر را تقویت یا تضعیف کنند.

یک سلول بنیادی قابلیت تبدیل به انواع سلول های تخصصی را دارد. سلول های تخصصی جانوری قابلیت تبدیل به سلول های بنیادی را ندارند ولی سلول های گیاهی این قابلیت را دارند . سلول های گیاهی بسیار انعطاف پذیر هستند ولی سلول های جانوری برای بازگشت به سلول های بنیادی نیازمند برنامه ریزی مجدد مصنوعی هستند معادلات ریاضی نشان می دهد که تفاوت های بسیار کوچکی وجود دارد که این تفاوت کوچک نقش بسیار بزرگی در اثرات متقابل بین پروتیئن ها ایفا میکند.

آماده‌سازی: حمید بیات

☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

رفتار مشابه و شگفت انگیز سلول های بنیادی در گیاهان و حیوانات – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن