کریسپر

رفع موانع تولید محصولات کشاورزی با قیچی کریسپر

✅دانشمندان آزمایشگاه کلد اسپرینگ هاربر (CSHL) واقع در نیویورک، از تکنیک اصلاح ژنوم برای بهبود محصولات کشاورزی استفاده نموده‌اند.


?آن‌ها گیاه گوجه‌فرنگی را برای این آزمایش انتخاب کردند و از تکنولوژی CRISPR-Cas9 برای سرعت بخشیدن به تولید گونه‌های مختلف این گیاه استفاده نمودند که شکل‌های گوناگونی از سه ویژگی متمایز و مهم کشاورزی را نشان می‌دادند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از اندازه میوه، ساختار شاخه و شکل کلی گیاه که نقش تعیین‌کننده‌ای در تولید محصول ایفا می‌نمایند. این روش بر روی همه محصولات غذایی، علوفه‌ای و سوختی شامل برنج، ذرت، سورگوم و گندم قابل‌اجرا است.

?این گروه از دانشمندان از قیچی کریسپر برای ایجاد برش‌های متعدد در سه ناحیه پروموتوری از ژنوم گوجه‌فرنگی استفاده نمودند. پروموتورها قسمت‌هایی از DNA هستند که نزدیک ژن‌های مربوطه قرار دارند و به تنظیم کردن زمان، مکان و سطح فعال شدن ژن‌ها کمک می‌نمایند. با این روش، دانشمندان موفق شدند طیف گسترده‌ای از تغییرات را در هرکدام از سه ویژگی موردنظر ایجاد نمایند.

?دانشمندان CSHL هنگام استفاده از کریسپر برای تغییر دادن توالی‌های تنظیمی به این نتیجه دست یافتند که ممکن است این تغییر تأثیر بیشتری بر ویژگی‌های کمّی داشته باشد. تنظیم دقیق بیان ژن‌ها، نسبت به حذف یا غیرفعال نمودن پروتئین‌هایی که آن‌ها رمزگذاری می‌کنند در کشاورزی تجاری سودمندتر است؛ چرا که این تغییرات ژنتیکی برای اصلاح ویژگی‌هایی که به تولید محصول مربوط‌اند، انعطاف‌پذیری دارند.

?پروفسور زاخاری لیپمن از آزمایشگاه CSHL ، که مسئولیت این تحقیق را بر عهده داشته می‌گوید: «تولید سنتی محصولات کشاورزی، مستلزم صرف زمان و تلاش‌های فراوانی برای به دست آوردن انواع گوناگون ژن‌های سودمند مرتبط با بهترین گونه‌ها است که باید هرساله و به‌طور مداوم اصلاح گردند. روش ما می‌تواند به برطرف کردن این محدودیت از طریق تولید مستقیم محصولات کشاورزی و انتخاب مطلوب‌ترین متغیرهای کنترل‌کننده فعالیت ژن‌ها در شرایط تغییرات طبیعی دیگر که برای فرایند تولید سودمند هستند، کمک نماید. ما اکنون می‌توانیم با DNA خود گیاه کار کنیم و آن چه طبیعت برای ما مهیا نموده است را تقویت نماییم و باور داشته باشیم که می‌توانیم به برطرف نمودن موانع بازدهی محصولات کشاورزی کمک کنیم.»

#مهندسی_ژنتیک

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

رفع موانع تولید محصولات کشاورزی با قیچی کریسپر – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن