بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییژنومیکسسرطان

رمزگشایی از فرایند بازسازی DNA

✅ محققان مرکز سرطان دانشگاه کانزاس در تلاش‌اند تا اطلاعات بیشتری را از ارتباط بین آسیب به DNA و سرطان به دست آورند و لذا در این راستا به توسعه رویکردهایی برای دست‌کاری پاسخ آسیب DNA به‌منظور درمان و پیشگیری از این بیماری پرداخته‌اند. اخیرا تحقیقات این دانشمندان بر روی پروتئین بازسازی کل DNA در مجله علمی Nature Communications منتشر شده است.


?سرطان‌زایی که امروزه، به علت افزایش خطرات زیست‌محیطی مانند اشعه ماوراءبنفش و دود سیگار، بیشتر هم شده، می‌تواند موجب جهش و یا اختلال در DNA بشود. هنگامی‌که این ژن‌های تغییریافته بدون بازسازی و اصلاح رها شوند، علت اصلی سرطان خواهند بود.
آنزیم بازسازی DNA که APE1 نامیده می‌شود، بخش‌های آسیب‌دیده DNA و جفت‌پایه‌های نامتناسب را با جدا کردن آن‌ها از ژنوم در طی فرایند بازسازی DNA حذف می‌کند.

?برت فرودنتال، عضو مرکز برنامه‌های بیولوژیک مرکز تحقیقات سرطان KU و بخش بیولوژی مولکولی مرکز پزشکی این دانشگاه در این خصوص اذعان دارد که: «APE1 یکی از مهم‌ترین آنزیم‌ها در فرایند بازسازی DNA به شمار می‌آید. اما قبل از مطالعه در مورد آن، باید دانست که فرایند آسیب دیدن DNA و اصلاح آن توسط APE1 هنوز به‌خوبی درک نشده است.»

? فرودنتال و اعضای آزمایشگاه او با استفاده از روش‌های منحصربه‌فرد و با کمک ابزارهای دقیق، ازجمله پراش اشعه ایکس درون آزمایشگاهی که یکی از معدود دستگاه‌هایی است که می‌توان از آن‌ها در این حوزه بهره جست، قادر به مشاهده فرایندهای بازسازی DNA در سطح اتمی هستند.

?این روش می‌تواند ترتیب دقیق اتم‌ها را در یک مولکول رمزگشایی کند و به محققان اجازه می‌دهد تا ببینند که چگونه DNA و پروتئین‌های کلیدی، در طی بازسازی و تکثیر DNA با هم تعامل می‌کنند.
این کار پیش‌گامانه، اولین بار است که نشان می‌دهد چگونه آنزیم APE1 ، پایانه‌های ناسازگار و آسیب‌دیده DNA را حذف می‌کند. این قسمت‌های انتهایی که به‌عنوان «پایانه‌های کثیف» نیز شناخته می‌شوند، باعث توقف اصلاح موفق DNA می‌گردند.
امی ویتاکر، عضو آزمایشگاه فرودنتال می‌گوید: «متوقف کردن بازسازی آسیب DNA می‌تواند سبب مؤثرتر شدن درمان‌های فعلی سرطان شود.»

? ویتاکر در ادامه سخنانش بیان می‌دارد: «درنهایت، ما امیدواریم که یافته‌های این مطالعه، راهنمایی‌های جامعی را برای طراحی داروهای معقولی فراهم آورد که می‌توانند به‌طور مستقیم به توسعه شیمی‌درمانی پیشرفته و همچنین بهبود ترکیبات دارویی متداولی که هدف آن‌ها اصلاح آسیب DNA و بازسازی آن است، کمک کنند.»
?ترجمه: محمدرضا دلفیه

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

رمزگشایی از فرایند بازسازی DNA – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن