بیوتکنولوژی پزشکیمهندسی ژنتیک

رمزگشایی ترکیبات ژنتیکی کنترل‌کننده بیماری‌های پیچیده‌

با استفاده از مطالعه‌ای که اخیراً صورت گرفته‌است و طی آن نقشه بهتری از ژن‌های مربوط به بیماری پیچیده ارائه می‌دهد، می‌توان یک قدم به درمان این بیماری‌ها نزدیک‌تر شد.


?دانشمندان دانشگاه Queensland، روش آماری مصنوعی ارائه کردند که در آن، اطلاعات ژنومی در چندین سطح گردآوری شده‌است لذا می‌تواند به محققان این امکان را بدهد که به ژن‌هایی در DNA ما که با بیماری‌های خاصی مرتبط هستند، با دقت بیش‌تری مطالعه صورت دهند.

?پروفسور Yang می‌گوید: «شناسایی این ژن‌ها و تنظیم‌کننده‌های کاربردی آن‌ها ما را یاری خواهدکرد تا به این مهم دست یابیم که چگونه از بروز بیماری‌های پیچیده‌ای مانند بیماری Crohn’s، آرتریت روماتوئید و بیماری‌های قلبی عروقی، جلوگیری شود و یا درصورت ابتلا، تشخیص و درمان آن‌ها راحت‌تر صورت گیرد».

?تعداد مارکرهای DNA مرتبط با بیماری که طی مطالعات مربوط به ژنوم (GWAS) شناسایی شده‌است، به‌سرعت درحال رشد است اما شناسایی و طراحی نقشه ژنی برای بیماری‌ها به‌علت پیچیدگی ساختار ژنی مشکل است. بنابر اظهارات پروفسور Yang، هرچند ما ازقبل به مناطقی از ژنوم که در ایجاد بیماری‌ها نقش داشتند اشراف داشتیم، اما اکنون طی این مطالعه می‌دانیم که طی بیماری‌های خاصی، دقیقاً کدام قسمت از ژنوم متحمل چه تغییراتی می‌شود. با دست‌یابی به این اطلاعات می‌توانیم ژن‌هایی که بیش‌ترین نقش را در ایجاد ۱۲ بیماری پیچیده دارند، در اولویت قرار دهیم.

?برای مثال در این مطالعه مشخص شد تغییراتی که در DNA تنظیمی ژن خاصی (ATG16L1) رخ می‌دهد، ناحیه متیلاسیون در این ژن را تغییر می‌دهد و طی آن بیماری Crohn’s اتفاق خواهد افتاد. این تیم تحقیقاتی برای پی بردن به مکانیسم‌های پیچیده مربوطه، از روش‌های نوآورانه‌ای بهره جستند.

?پروفسور هم‌چنین اظهار داشت: «آینده پزشکی به سمت شخصی شدن است؛ می‌توانیم یافته‌های خود را با به‌کارگیری تکنولوژی در مسیر پزشکی شخصی قرار دهیم تا به راه‌حلی برای بزرگ‌ترین معضل سلامت دنیا دست یابیم».

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

رمزگشایی ترکیبات ژنتیکی کنترل‌کننده بیماری‌های پیچیده‌ – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن