سلول های بنیادی

رمزگشایی پتانسیل نهفته در سلول‌های بنیادی

سلول‌های بنیادی اساس تمامی تعاملات سلولی می‌باشند. آن‌ها این توانایی را دارند که عواقب بسیاری از مشکلات پاتولوژیکی نظیر: حملات قلبی، سکته و سرطان را کاهش دهند. هرچند گاهی درمان‌های مبتنی بر سلول‌های بنیادی تحت تأثیر گروهی از عوامل که غالباً غیر قابل پیش‌بینی هستند، مختل می‌شوند. یکی از راه حل‌های موجود پیرامون این مسأله آن است که بدانیم سلول‌های بنیادی چگونه اثرات درمانی خود را بروز می‌دهند و سپس سعی کنیم تا از آن‌ها تقلید کنیم.


در یک مطالعه‌ی جدید، محققان دانشگاه Yale موفق به انجام چنین آزمایشی شدند. آن‌ها دریچه‌ای نو به سوی روش‌های درمانی بدون حضور سلول برای بررسی اثرات ناشی از حملات قلبی گشودند. این مطالعه با سرمایه‌گذاری انجمن قلب آمریکا و مؤسسه‌ی ملی سرطان با هدف بررسی مواد مترشحه از سلول‌های بنیادی صورت پذیرفت.

این گروه از محققان به دنبال رمزگشایی زبانی بودند که سلول‌های بنیادی برای برقراری ارتباط در میان خود از آن استفاده می‌کردند. این زبان درواقع همان مواد شیمیایی گوناگونی است که سلول‌ها آن را ترشح می‌کنند.

محققان در ابتدا به بررسی پویایی موادی پرداختند که سلول‌های بنیادی آن‌ها را در پاسخ به شرایط مختلف تنش‌زای محیطی، ترشح می‌کردند. آن‌ها با استفاده از میکروفلوئیدیک و گسترش آن‌ها در آزمایشگاه و مدلسازی‌های رایانه‌ای، فضایی را برای ثبت پویایی مواد مترشحه از این سلول‌ها ایجاد کردند تا بتوانند مسیر این مواد را به طور دقیق رمزگشایی کنند. این مواد به عنوان پیام‌ها و کلماتی از این سلول‌ها ترشح می‌شدند تا بتوانند حیات را به سلول‌‌های قلبی آسیب‌دیده‌، بازگردانند.

این بررسی می‌تواند جهان وسیع‌تری از ارتباطات سلولی در بدن ما را آشکار سازد. به گفته‌ی یکی از محققان، سلول‌ها از طرق مختلفی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. برای مثال، گروهی از آن‌ها برای این عمل مولکول‌هایی را از خود ترشح می‌کنند. بررسی پویایی مواد مترشحه، قطعه‌ی بزرگی از پازل این معما بود. نتایج، قابل توجه بودند، خصوصاً زمانی که سلول‌های بنیادی بزرگسال مورد آزمایش قرار گرفتند. چراکه این سلول‌ها به داشتن تعاملات فعال با سایر سلول‌ها شناخته شده‌اند.

ارتباطات میان سلول‌ها برای حفظ بسیاری از عملکردها در بدن ضروری است و همچنین می‌تواند به پاسخ صحیح بدن در برابر محرک‌های خارجی کمک کند. فناوری‌های اخیر تنها اجازه می‌دهند تا تصاویر لحظه‌ای از این ترشحات پروتئینی تهیه کنیم. فهم اخیر پیرامون زبان ارتباط میان سلول‌ها بسیار محدود است و جنبه‌های پیچیده‌ی به کار رفته در آن‌ها را دربر نمی‌گیرد. سلول‌هایی که محققان شاهد آن‌ها بودند به حد کافی برای تغییر رفتار خود در برابر آسیب‌های وارده انعطاف‌پذیر بودند.

قدم بعدی آن‌ها این بود که آیا به راستی در این گونه ارتباطات نیاز به سلول‌ها می‌باشد یا آن‌ها می‌توانند تنها بر روی ترکیبات مترشحه از این سلول‌ها و اجزای تشکیل دهنده‌ی آن‌ها تمرکز نمایند؟ و اینکه چگونه اجزای این ترکیبات در طول مدت ممکن است تغییر کند و چگونه این سلول‌ها یا کمک این مواد به بافت آسیب‌دیده درخواست ترمیم می‌دهند؟

ترکیبات مترشحه از سلول‌ها در محافظت از سلول‌های قلبی در مواجهات بعدی آن‌ها با شرایط مشابه (حمله‌ی قلبی)، نقش مؤثری را خواهند داشت. این امر برای بقای سلول‌ها امکان‌پذیر خواهد بود، در غیر این صورت در اثر مرگ سلول‌ها و ضعیف‌شدن دائمی بافت‌های قلب، عملکرد آن تغییر خواهد کرد. این نتیجه نشان می‌دهد که ایجاد درمان‌های الهام گرفته از سلول‌های بنیادی به طور مؤثر می‌تواند بیماری‌های مختلف را مورد هدف قرار دهد و موجب بهبود بیمار بدون عوارض جانبی گردد.

توسط
phys.org
منبع
PNAS
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن