توالی یابی

رمزگشایی ژنوم کوالا

برای اولین بار در جهان، کل ژنوم کوالا توسط یک کنسرسیوم بین المللی به سرپرستی دانشمندان حفظ منابع طبیعی و متخصصان ژنتیک، توالی‌یابی شد. این داده‌های بسیار دقیق ژنومیک که به عنوان کامل‌ترین ژنوم توالی یابی شده یک جانور کیسه دار از لحاظ کیفیت در نظر گرفته شده است، با ژنوم انسان برابری می‌کند. اطلاعات این پژوهش برای دانشمندان، دانسته‌هایی را جهت حفاظت محیط زیست، شکست دادن بیماری‌ها و کمک به تضمین بقای بلند مدت این حیوانات منحصر به فرد، فراهم می‌آورد. این یافته‌ها شامل پپتیدهای ضدمیکروبی موجود در شیر مادر است.


ژنوم توالی‌یابی شده کوالا در مقاله‌ای به صورت آنلاین در Nature Genetics منتشر شد. این داده‌ها از کامل ترین ژنوم یک جانور کیسه‌دار که تاکنون ضبط شده است، بینشی را به بیولوژی منحصر به فرد این حیوان فراهم آورده و می‌تواند به درمان بیماری‌ها و افزایش اطلاعاتی درباره اقدامات حفاظت از محیط زیست، کمک کند.

ربکا جانسون و همکارانش با استفاده از تکنولوژی توالی‌یابی long-read و نقشه برداری نوری، ژنوم کوالا را با کیفیت بالا گرد آوردند. آن ها در خانواده ژن‌های مرتبط با آنزیم‌های سم زدایی، شاهد یک گسترش بودندکه به کوالا امکان می‌دهد از برگ‌های اکالیپتوس غنی از فنولیک تغذیه کنند. نویسندگان سپس ژن‌های گیرنده طعم و بو را فهرست کردند که به کوالا کمک می‌کند برگ هایی با بالاترین مواد مغذی و رطوبت را انتخاب کند. آن‌ها همچنین خوشه‌های ژن ایمنی را به طور جامع تفسیر کردند. این خوشه‌ها که می‌توانند پژوهش روی عفونت کلامیدیا، که درمیان جمعیت کوالاها شایع است را ممکن سازد.

کوالاها به علت نابودی زیستگاه‌ها، تکه‌تکه شدن جوامع زیستی شان و ریسک ابتلا به بیماری‌ها، در معرض خطر هستند. این یافته‌ها امکان بازسازی تاریخ جمعیت شناختی کوالا و ارزیابی تنوع جمعیت کنونیشان را فراهم می آورد . به علاوه ساخت یک منبع غنی ژنوم برای شکل دهی ابتکارات حفاظت از محیط زیست در آینده را تضمین خواهد کرد.

✳️ مترجم: آزاده داودی

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن