زیست توده میکروبیمهندسی متابولیک

رمزگشایی یک مساله قدیمی میکروبیولوژی

چرا باکتری‌ها در محیط‌ کشت‌های حاوی دو منبع کربن دو رفتار کاملا متفاوت دارند و چه چیزی رفتار آنها را تعیین می‌کند؟


یکی از مسائل کلاسیک میکروبیولوژی تحلیل رفتار رشد متفاوت باکتری‌هاست.

باکتری‌ها در محیط کشت‌های حاوی دو منبع کربنی متفاوت، دو رفتار کاملا متمایز از خود نشان می‌دهند. دسته اول منابع کربنی را به ترتیب مصرف می‌کنند. ابتدا یک منبع کربنی خاص را مصرف کرده و پس از اتمام منبع اول، منبع کربنی دوم را مصرف می‌کنند (رفتارdiauxie).

مشاهده همین رفتار منجر به کشف اپران لک شد. این اپران سبب می‌شود باکتری تا زمانی که گلوکز موجود است، لاکتوز را مصرف نکند.

دسته دوم هر دو منبع کربنی را به صورت همزمان مصرف می‌کنند و سرعت رشد آنها در این حالت نسبت به زمانی که در معرض هر کدام از منابع کربنی، به تنهایی، باشند؛ بیشتر است.

در این پژوهش سوال رمزآلود و قدیمی میکروبیولوژیست‌ها پاسخ داده شده است. مهم‌ترین دستاورد این پژوهش مدلی است که پیش‌بینی می‌کند رفتار هر باکتری در محیط کشت حاوی دو منبع کربنی خاص چیست؟ پیش‌بینی‌های مدل با رفتار واقعی باکتری‌ها سازگار است.متابولیت‌هایی که یک بخش خاص و مشترک از اجزای تشکیل دهنده زیست‌توده را تولید می‌کنند، رقیب یکدیگر بوده و به ترتیب مصرف می‌شوند. در طرف دیگر طیف، متابولیت‌هایی هستند که بخش های متنوعی از پیش‌ساز های زیست‌توده را تولید می‌کنند. دسته دوم به صورت همزمان جذب می‌شوند.

آماده سازی: محمدحسین متالهی

لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن