بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی صنعتی

استفاده از رنگدانه گیاهی در محصولات آرایشی و ضدپیری

✅ شرکت Deinove در حال تولید ترکیبی جدید دارای رنگدانه گیاهی که توسط باکتری تولید شده است، هست که می‌تواند به عنوان داروی ضد‌پیری و نیز در لوازم آرایشی به کار برده شود.


? شرکت Deinove اولین شرکتی است که در حال تولید فیتون (نوعی کاروتنوئید) توسط تخمیر باکتریایی برای استفاده در محصولات آرایشی و ضدپیری است. این شرکت قصد دارد یک محصول آرایشی-مراقبتی و ضدپیری پوست به اسم PHYT-N-RESIST تولید کند که حاوی فیتون تولیدشده و غلیظ‌شده در روغن جوجوبا است.

? فیتون از دسته رنگدانه‌های گیاهی کاروتنوئید است و یک پیش‌ساز برای سایر مولکول‌های کاروتنوئید است. کاروتنوئیدها به طور کلی به عنوان موادی دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی شناخته می‌شوند که از غشا سلولی در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. فیتون همچنین در غشا سلولی تجمع پیدا می‌کند و از تخریب سلولی جلوگیری می‌کند.

? تاکنون ممکن نبود که فیتون خالص را بدون مخلوطی از سایر کاروتنوئیدها از گیاهان استخراج کنند. شرکت Deinove اولین شرکتی است که فیتون خالص را به‌ وسیله باکتری Deinococcus geothermalis –یک باکتری گرم مثبت، مقاوم به UV و اکستریموفیل که در چشمه‌های آب‌های گرم زندگی می‌کند- تولید می‌کند. این باکتری فیتون را از طریق تخمیر قندهای طبیعی تولید می‌کند.

? شرکت Deinove برای به‌دست آوردن گونه‌ای از Deinococcus geothermalis که فیتون تولید می‌کند، کتابخانه خود که دارای ۶۰۰۰ گونه باکتریایی است را مطالعه کرد. سپس با استفاده از مهندسی متابولیک و تخمیر، گونه به‌دست آمده را برای تولید صنعتی بهینه‌سازی کردند.

? تولید محصولات آرایشی با استفاده از روش‌های زیستی، با سرعت زیادی در حال محبوب شدن است. برای مثال، شرکت انگلیسی SkinBioTherapeutics از یک عصاره پروبیوتیک که اثرات درمانی مفیدی به عنوان ماده ضدپیری نشان داده است، استفاده می‌کند. همچنین شرکت بیوتکنولوژی آلمانی AMSilk، از زیست‌پلیمرهای موجود در تار عنکبوت که توسط تخمیر مخمری تولید می‌شوند، در تولید محصولات آرایشی زیادی استفاده می‌کند.

?ترجمه: آرمین سلیمانی نیا

لینک خبر
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

استفاده از رنگدانه گیاهی در محصولات آرایشی و ضدپیری – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن