بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

رنگ‌های جدید با الهام‌گیری از طاووس

رنگ‌های جدید با الهام‌گیری از طاووس - اخبار زیست فناوری رنگ‌های جدید با الهام‌گیری از طاووس

✅به روز بودن در صنعت مد ممکن است ساده و ارزان باشد، اما محیط‌زیست هزینه‌های زیادی برای آن می‌پردازد، چرا که رنگ‌های صنعتی وارد جریان‌های آب شده و موجب آلودگی می‌شوند.


?رنگدانه‌های موادی شیمیایی هستند که با جذب و انعکاس طول موج‌های خاصی از نورمرئی، با رنگ‌های گوناگون جلوه می‌کنند. نوع دیگری از رنگ‌های موجود در طبیعت رنگ‌های ساختاری یا فیزیکی هستند که در پرطاووس ، بال پروانه و سنگ اپال قابل مشاهده هستند. این رنگ‌ها در حقیقت میکرو و نانوبلورهای سه بعدی هستند که ساختار نور را اصلاح می‌کنند و برای محیط‌زیست آلودگی ایجاد نمی‌کنند.

?به تازگی محققان توانسته‌اند طی فرایندی ساده و دومرحله‌ای پارچه‌ها را با رنگ‌های ساختاری رنگ آمیزی کنند. رنگ آنها شامل نانوذرات پلی‌استایرن برای رنگ ، پلی‌اکریلات برای ثبات مکانیکی و کربن سیاه برای افزایش حد اشباع رنگ و آب است. آزمایش‌ها نشان داده است که این روش می‌تواند تمام طیف رنگی را تولید کند و همچنین با شست و شوی پارچه آسیبی به رنگ نمی‌رسد.

ترجمه: الهام آزادواری

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

رنگ‌های جدید با الهام‌گیری از طاووس – اخبار زیست فناوری 

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

علی چوپانی

بیش از 4 سال است که در کنار دیگر دوستان در مجموعه زیست‌فن هستم. زیست شناسی خوندم ولی به خاطر علاقه خودم به وب و سئو در حال حاضر مدیریت سایت زیست‌فن و نظارت بر سئوی محتواهای تولیدی در زیست‌فن رو به عهده دارم. اینجا خانه‌ی ماست، به ما سر بزنید!

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

52 − چهـل پنـج =

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن