پزشکی بازساختی

روان کننده مفصل مصنوعی نویدبخش درمان آرتروز

نوع جدیدی از درمان استئوآرتریت، که در حال حاضر در کارآزمایی‌های بالینی روی سگ‌ها در حال انجام است، نوید استفاده نهایی در انسان‌ها را می‌دهد. این درمان که توسط مهندسان زیست‌پزشکی دانشگاه Cornell توسعه یافته، یک نسخه مصنوعی از روان‌کننده مفصلی است که به طور طبیعی در بدن شکل می‌گیرد تا به سطح غضروف در مفاصل متصل شود و در طول فعالیت‌هایی از قبیل دویدن، همانند یک پشتیبان عمل کند.


به گفته David Putnam، پروفسور دانشکده مهندسی این دانشگاه، “هنگامی که تولید روان‌کننده خاص مفصلی کاهش می‌یابد، تماس بیش‌تری بین سطوح مفصلی ایجاد شده و به مرور زمان منجر به استئوآرتریت می‌شود.” این مطالعه روی یک روان‌کننده مفصلی به نام lubricin تمرکز می‌کند که به طور طبیعی در بدن شکل می‌گیرد و تولید آن به دنبال آسیب‌های تروماتیک به یک مفصل، مانند پاره شدن رباط زانو، کاهش می‌یابد.

زانو به دو روش هیدرودینامیکی و مرزی روان‌کاری می‌شود. روانکاری هیدرودینامیکی هنگامی رخ می‌دهد که مفصل سریع حرکت می‌کند و یک نیروی قوی فشارنده روی آن اعمال نمی‌شود. در این حالت، مفاصل با ترکیباتی مانند اسید هیالورونیک (HA) که غلیظ و چسبنده هستند، روان‌کاری می‌شوند. محصولات HA متعددی در بازار وجود دارند که توسط اداره غذا و داروی امریکا برای درمان اختلالات روان‌کنندگی حالت هیدرودینامیکی تأیید شده‌اند.

اما هنگامی که نیروهای شدیدی روی مفصل فشار می‌آورند، مانند زمان دویدن یا پریدن، HA کارایی نخواهد داشت. در این موارد، اسید هیالورونیک غلیظ و چسبنده از میان سطوح غضروفی خارج می‌شود و روان‌کاری به شیوه مرزی ضروری است. هنگام اعمال چنین نیروهایی، lubricin به سطح غضروف متصل می‌شود. این روان‌کننده حاوی قندهایی است که به آب می‌چسبند تا نیروهای سخت را در زانو پشتیبانی کنند.

محققان این دانشگاه یک پلیمر مصنوعی طراحی کرده‌اند که عملکرد lubricin را شبیه‌سازی می‌کند و تولید بسیار آسان‌تری نسبت به آن دارد. Putnam گفت: “ما با همکاران خود در دانشکده دامپزشکی دانشگاه Cornell در حال آزمایش‌های بالینی روی سگ‌های مبتلا به استئوآرتریت هستیم.”

وی گفت: “پس از مطالعات نهایی در مورد اثربخشی این درمان در سگ‌ها، سعی خواهیم کرد که مواد مورد نیاز برای درمان استئوآرتریت دامپزشکی را در جایگاه خوبی به بازار عرضه کنیم.” پس از آن هم به دنبال بازار انسانی برای جایگزینی lubricin درست مانند اسید هیالورونیک خواهیم بود که برای استفاده انسان، عمدتاً در زانوها، قابل دسترس باشد.

Rate this post
توسط
ScienceDaily
منبع
Proceedings of the National Academy of Sciences
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن