سوخت زیستی

روشن شدن خیابان‌ها با فضولات سگ‌ها

✅تبدیل فضولات انسانی و حیوانی به منبع انرژی اتفاق تازه‌ای نیست و سابقه آن به دوران نوسنگی بازمی‌گردد اما در پروژه‌ای جدید قابلیت مدفوع سگ به عنوان تأمین کننده انرژی چراغ‌های خیابان اثبات شده است.? تمیز شدن مسیرها از فضولات سگ‌ها و روشنایی بیشتر در خیابان‌ها مشکلاتی هستند که می‌توانند به کمک یک‌دیگر حل شوند. استفاده از ترکیبات آلی برای تأمین گاز سوختنی از قرن هفدهم رواج داشته است. حال در ناحیه‌ای از بریتانیا این امکان فراهم شده است که به کمک فضولات سگ می‌توان روشنایی خیابان را تأمین کرد. این ترکیبات به وسیله باکتری‌ها در فرآیندی بی‌هوازی تجزیه و به متان و کود تبدیل می‌شوند. متان به عنوان منبع روشنایی استفاده می‌شود.

? براساس نظر هارپر مجری این طرح با قرار دادن ۱۰ کیسه برای زائدات سگ‌ها در مسیر تپه‌های مالورن میتوان سوخت لازم برای تامین روشنایی ۲ ساعت را فراهم کرد. بهره بردن از این سیستم باعث می‌شود مردم به اهمیت فضولات سگ‌ها به عنوان یک منبع انرژی توجه بیشتری نشان دهند. در گام بعدی لازم است برای گسترش طرح، نظرمسئولین پارک‌های شهری به این تکنولوژی جلب شود. جمع آوری فضولات سگ‌ها علاوه بر تامین انرژی این امکان را فراهم می‌کند تا آن‌ها را از محل‌های دفع زباله نیز دور کرد تا وارد جریان‌های بازیافتی نشوند.

? هضم‌کننده‌های بی‌هوازی در بسیاری از کشورهای پیشرفته بسیار معمول هستند . در غرب مقادیر زیادی گرما و انرژی به سیله گیاهان از فضولات حیوانی و انسانی تولید می‌شود. اما باز هم مقادیر زیادی از انرژی این فضولات به هدر می‌رود. که ایده هارپر حرکت جدیدی در جهت بهره‌برداری هوشمندانه و پایدار از قدرت فضولات است. که می‌توانند به عنوان یک جایگزین مناسب برای سوخت‌های فسیلی در نظر گرفته شوند.

? شرکت GENeco در بریستول در آزمایشاتی موفق شد از فضولات انسانی متان تولید کند که قادر به جابجایی یک تانک سوخت برای ۳۰۰ کیلومتر است. میزان کربن تولیدی و آلودگی هوا در مقایسه با سوخت‌های فسیلیی کم‌تر است. استفاده از بیومتان تولید شده از فضولات گیاهی برای تامین سوخت خودروها در کشورهایی هم چون سوئد بسیار رایج است.

? در اونتاریوی کانادا نیز از صاحبان سگ‌ها درخواست می‌شود تا فضولات سگ خود را جمع‌آوری و در واحدهای ذخیره‌ای بتنی بیاندازند؛ که محتویات این مخازن به کارخانه‌ای منتقل و برای تولید متان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️لینک خبر
☑️عضویت در زیست فن میکروبی، صنعت و محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

روشن شدن خیابان‌ها با فضولات سگ‌ها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن