ابداع روشی نوین برای ارزیابی ترکیبات موجود در شاه‌دانه

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا روشی جدید برای اندازه‌گیری مولکول‌های فعال زیستی در شاه‌دانه با نام کانابینوئید های گیاهی، ابداع کرده‌اند که اطلاعاتی دقیق‌تر، ایمن‌تر و سریع‌تر از ترکیبات شاهدانه در اختیار تولید‌کننده‌ها و مصرف‌کننده‌ها قرار می‌دهد. این روش باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود.


در ایالات متحده و کانادا تقاضای روبه رشد در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی از طرف تولیدکنندگان مجاز این گیاه، نیاز به روشی سریع برای ارزیابی این گیاهان را ملزم می‌سازد. درباره اهمیت این روش از نظر سریع‌بودن، دکتر Zandberg، استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌گوید: “اندازه‌گیری‌ها با روش‌های سنتی، ۲۰ دقیقه زمان می‌برند، این درحالی است که روش مذکور می‌تواند در ۷ دقیقه انجام شود. از این‌رو، باعث صرفه جویی در زمان و هزینه برای تولیدکنندگانی که دارای گلخانه‌های وسیع و تعداد نمونه‌های بالایی هستند، می‌شود.”

لازم به ذکر است که با این روش نه تنها ‌می‌توان ترکیب فعال در شاهدانه را شناسایی کرد، بلکه در شناسایی دیگر ترکیبات مشابه در این گیاه نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. اکثر مردم با THC به عنوان ترکیب فعال زیستی در شاهدانه آشنا هستند. اما در واقعیت، بیش از ۱۰۰ نوع کانابینوئید گیاهی وجود دارد که اکثر آن‌ها دارای فعالیت  زیستی منحصربه فردی هستند. اما مشکل اصلی تفکیک این ترکیبات در آزمایش‌های مربوط به شاهدانه است.

با بهره‌گیری از کروماتوگرافی مایع با فشار بالا (HPLC)، که برای تفکیک و اندازه‌گیری مقادیر ترکیبات مشخص استفاده می‌شود، محققان بر این مشکل فائق آمدند و توانستند ۱۱ کانابینوئید منحصر را از گیاه استخراج کنند که برای ایمنی و تایید صحت شاهدانه مهم بود.

این محققان با افزایش دوبرابری در مقدار زمان مصرف‌شده برای آزمایش و هم‌چنین دوبرابر مقدار کانابینوئید گیاهی توانستند ۱۱ نوع کانابینوئیدی را که از نظر تجاری در دسترس بودند، مطالعه کنند. Noestheden، دانشجوی دکتری و انجام‌دهنده این پروژه، امیدوار است که این روش در آزمایشگاه‌های سرتاسر جهان مورد استفاده قرار گیرد. این روش می‌تواند در مطالعه تغییرات در کانابینوئید و هم‌چنین در برقراری ارتباط با اثرات دارویی دیگر ترکیبات موجود در شاهدانه مورد استفاده قرار گیرد.

پژوهشگران امیدوارند بتوانند با بهره‌گیری از این روش به آسانی، با هزینه و زمان کم این چنین ترکیبات ارزشمندی را در گیاهان مطالعه نمایند.

☑ لینک خبر

 • استخراج THC

  روش جدید استخراج THC

  شرکت اکسیم بیوتیک اعلام کرده است روش جدیدی برای استخراج و خالص‌سازی THCکه یکی از مواد مؤثر…
 • رشد صنعت کنف

  رشد مجدد صنعت کنف در جهان

  الیاف کنف از دیرباز، یکی از مواد اولیه مهم در صنعت نساجی اروپا محسوب می‌شد. پس از ممنوعیت …
 • رشد بازار کانابیس در پزشکی

  رشد بازار کانابیس در پزشکی

  طبق داده‌های جمع‌آوری شده توسط شرکت Oristep، بازار جهانی کانابیس (شاهدانه‌) پزشکی در سال 2…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده داور عابدینی
بارگذاری بیشتر در پس از برداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

ویرایش پایدار ژنوم گندم در ۳۶ هفته

گندم به عنوان گیاهی استراتژیک همواره مورد توجه محققان بوده است. بسیاری از روش‌های کلاسیک و…