پس از برداشت

روشی سریع برای ارزیابی ترکیبات شاهدانه

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا روشی جدید برای اندازه‌گیری مولکول‌های فعال زیستی در شاه‌دانه با نام کانابینوئید های گیاهی، ابداع کرده‌اند که اطلاعاتی دقیق‌تر، ایمن‌تر و سریع‌تر از ترکیبات شاهدانه در اختیار تولید‌کننده‌ها و مصرف‌کننده‌ها قرار می‌دهد. این روش باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود.


در ایالات متحده و کانادا تقاضای روبه رشد در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی از طرف تولیدکنندگان مجاز این گیاه، نیاز به روشی سریع برای ارزیابی این گیاهان را ملزم می‌سازد. درباره اهمیت این روش از نظر سریع‌بودن، دکتر Zandberg، استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌گوید: “اندازه‌گیری‌ها با روش‌های سنتی، ۲۰ دقیقه زمان می‌برند، این درحالی است که روش مذکور می‌تواند در ۷ دقیقه انجام شود. از این‌رو، باعث صرفه جویی در زمان و هزینه برای تولیدکنندگانی که دارای گلخانه‌های وسیع و تعداد نمونه‌های بالایی هستند، می‌شود.”

لازم به ذکر است که با این روش نه تنها ‌می‌توان ترکیب فعال در شاهدانه را شناسایی کرد، بلکه در شناسایی دیگر ترکیبات مشابه در این گیاه نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. اکثر مردم با THC به عنوان ترکیب فعال زیستی در شاهدانه آشنا هستند. اما در واقعیت، بیش از ۱۰۰ نوع کانابینوئید گیاهی وجود دارد که اکثر آن‌ها دارای فعالیت زیستی منحصربه فردی هستند. اما مشکل اصلی تفکیک این ترکیبات در آزمایش‌های مربوط به شاهدانه است.

با بهره‌گیری از کروماتوگرافی مایع با فشار بالا (HPLC)، که برای تفکیک و اندازه‌گیری مقادیر ترکیبات مشخص استفاده می‌شود، محققان بر این مشکل فائق آمدند و توانستند ۱۱ کانابینوئید منحصر را از گیاه استخراج کنند که برای ایمنی و تایید صحت شاهدانه مهم بود.

این محققان با افزایش دوبرابری در مقدار زمان مصرف‌شده برای آزمایش و هم‌چنین دوبرابر مقدار کانابینوئید گیاهی توانستند ۱۱ نوع کانابینوئیدی را که از نظر تجاری در دسترس بودند، مطالعه کنند. Noestheden، دانشجوی دکتری و انجام‌دهنده این پروژه، امیدوار است که این روش در آزمایشگاه‌های سرتاسر جهان مورد استفاده قرار گیرد. این روش می‌تواند در مطالعه تغییرات در کانابینوئید و هم‌چنین در برقراری ارتباط با اثرات دارویی دیگر ترکیبات موجود در شاهدانه مورد استفاده قرار گیرد.

پژوهشگران امیدوارند بتوانند با بهره‌گیری از این روش به آسانی، با هزینه و زمان کم این چنین ترکیبات ارزشمندی را در گیاهان مطالعه نمایند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن