بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادیعلوم اعصاب

روشی برای تسریع تمایز سلول‌های بنیادی به نورون

✅هیدروژل می‌تواند به‌عنوان یک داربست برای مهندسی کردن بافت مصنوعی مغز و تکامل نورون‌ها به‌کار رود. هنوز اطلاعات اندکی راجع‌به چگونگی ساخته‌شدن نورون‌ها از سلول‌های بنیادی در اختیار داریم.


?دانشمندان آلمانی، تکنیک امیدوارکننده‌ای را به‌کار بردند که می‌تواند به تمایز سلول‌های بنیادی به نورون‌ها کمک کند. این تکنیک حتی می‌تواند پروسه بالغ‌شدن سلول‌های بنیادی را نیز سرعت ببخشد. برای این منظور، آن‌ها از یک هیدروژل برای ساخت داربست محکم و کنترل‌شده برای بافت مغز مصنوعی استفاده کردند که هم‌چنین تکامل نورون‌ها بر روی آن تحریک می‌شود.

?سپس این محققان به‌دنبال پاسخ این سؤال بودند که چگونه بیومتریال‌های سازنده هیدروژل را می‌توان به نواحی مغزی آسیب‌دیده وارد کرد تا بازسازی بافت مغز را بهبود ببخشد؟ این هدفی است که از چندی پیش دانشمندان، به‌امید یافتن آن بودند تا با استفاده از آن، به بیماران سکته مغزی یا افرادی که از بیماری‌های نورودژنراتیو رنج می‌برند، کمک کنند.

?در این مطالعه، از بیومتریال‌های جدید استفاده‌ شده‌است. ساختار و ثبات این مواد می‌تواند به‌گونه‌ای تغییر کند که ویژگی‌های مشابه بافت مغز انسان را در آن‌ها ایجاد کند. این مواد، الاستیسیته‌ای مشابه بافت مغزی دارند و حاوی ملکول‌های چسبنده‌ی مخصوصی هستند که سبب تحریک نوروژنز می‌شود، بنابراین شرایط ایده‌آلی برای نوروژنزیس فراهم می‌کند.

?این هیدروژل علاوه‌بر پروتئین‌های فیزیولوژیک موجود در بافت مغز، حاوی ملکول‌های چسبنده IKVAV نیز هستند. مجموعه این بیومتریال‌ها شانس ساخت نورون‌ها از سلول‌های بنیادی عصبی را افزایش می‌دهد.

?مجموعه این آزمایشات در شرایط in vitro صورت گرفته‌است درنتیجه محققان قادر بودند مشاهده کنند که چگونه این بیومتریال‌های جدید درتعامل با سلول‌های انسانی قرار می‌گیرند و چگونه سلول‌های بنیادی به سلول‌های عصبی تمایز می‌یابند.

?قدم بعدی، تغییر هیدروژل، به‌گونه‌ای است که بتوان آن را به مناطق آسیب‌دیده مغزی وارد کرد و به افرادی که از برخی بیماری‌های عصبی رنج می‌برند کمکی کرد.

?مترجم: فرزانه صائبی‌راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

روشی برای تسریع تمایز سلول‌های بنیادی به نورون – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن