بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

روشی جدید برای درمان صرع

✅ بیش از یک سوم کودکانی که دچار صرع هستند، داروهایی را مصرف می‌کنند که حملات آن‌ها را متوقف نمی‌کند. این آمار علی‌رغم پیشرفت‌های زیادی که در داروهای ضد صرع صورت گرفته است، در پنج دهه گذشته تغییری نکرده است.


?طی سال‌های متمادی تمرکز روی یافتن داروهایی بوده است که کانال‌ها و رسپتورهایی را در مغز مهار کنند که برروی ارسال پیام بین سلول‌ها اثر بگذارند. Kurrasch نورولوژیست از دانشکده Cumming اظهار داشت: «هدف ما یافتن داروهای جدید برای کودکان مبتلا به صرع است که به داروهای فعلی پاسخ نمی‌دهند که این امر به رویکردی کاملاً متفاوت نیاز دارد. به همین دلیل آن‌ها شروع به تحقیق در مورد اثربخشی رژیم غذایی کتوژنیک _رژیم با چربی بالا و کربوهیدرات پایین_ کردند که می‌تواند تشنج را در بیماران مقاوم به درمان کاهش دهد. یکی از محققان می‌گوید: «تصور می‌شود رژیم کتوژنیک با تغییر سلول‌های تولید کننده انرژی و به دلایلی که هنوز به‌طور کامل یافت نشده است، تحریک‌پذیری مغز افراد مبتلا به صرع را کاهش می‌دهد. ما بایستی بتوانیم این اصل را برای یافتن داروهایی که به کاهش فعالیت صرعی کمک می‌کنند به کار ببریم».

?این امر باعث شد آن‌ها یک روش غربال‌گری جدید دارو برای اندازه‌گیری تولید انرژی در زمینه مغز بیمار ایجاد کنند. به ویژه، آن‌ها داروهای جدیدی را در ماهی قزل آلا، ماهی کوچک و ماهی گرمسیری یافتند که به لحاظ ژنتیکی مشابه انسان‌ها هستند و تشنج‌ها در مغز آن‌ها می‌تواند به شیوه‌ای مشابه با بیماران مبتلا به صرع گسترش پیدا کند.

?محققان شروع به آزمایش داروهایی کردند که در حال حاضر برای بیماری‌های به غیر از صرع استفاده می‌شود. از آنجایی که ایمنی این داروها قبلاً تأیید و شناخته شده است، می‌توانند به سرعت مورد استفاده بالینی قرار گیرند.

?محققان با استفاده از این روش، به کشف جدیدی دست پیدا کردند. Kurrasch می‌گوید: «ما دارویی را که در حال حاضر برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد((Uorinostat(Zolinza)) آزمایش کرده و دریافتیم که حملات روزانه را در مدل‌های ماهی قزل‌آلا و موش به میزان ۷۰ درصد کاهش داد. این روش آزمایشی دارویی که ما برای صرع ایجاد کردیم، برنامه‌های کاربردی زیادی دارد. ما اکنون می‌توانیم به دنبال درمان موثر دارویی برای سایر اختلالات از جمله اوتیسم باشیم».

?مترجم: مژگان برات زاده

☑لینک خبر

☑لینک مقاله

☑عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑عضویت در کانال زیست فن

روشی جدید برای درمان صرع – اخبار زیست فناوری

۱/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن