بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییعلوم اعصاب

روش‌ درمان جدید اختلالات بینایی

| روش‌ درمان جدید اختلالات نادر بینایی

✅ داروی BN201 داروی جدیدی است که در صورت موفق بودن تمام مراحل کارآزمایی بالینی می‌تواند به‌عنوان تنها درمان جهت ترمیم اختلالات بینایی نادر نظیر التهاب عصب بینایی (optic neuritis)و neuromyelitis optica به‌کار رود.


✳ درمان‌های دیگری به‌طور جدی در دسترس نیست و موارد دیگر نظیر MedDay دارای درصد تأثیر متفاوتی هستند. قریب به ۱۳۰۰۰۰ نفر سالیانه در آمریکا و اروپا به این اختلالات دچار هستند. optic neuritis ناشی از آسیب عصب بینایی بوده و یکی از نشانه‌های اولیه بیماری مالتیپل اسکلروزیس(MS) است. بیماران دچار MS از طیف وسیعی از داروهای مختلف تضعیف‌کننده سیستم ایمنی و کورتیکواستروئید استفاده می‌کنند اما هیچ‌کدام از این دارو‌ها قادر به ترمیم آسیب عصبی نیست.

✳ این داروی جدید در مدل‌های حیوانی با موفقیت، مورد آزمون قرار گرفته‌است و درحال‌حاضر در فاز اولیه کارآزمایی بالینی در انسان می‌باشد. این دارو با تحریک سلول‌های عصبی جوان و نابالغ سبب تولید صفحات میلینی جدید برای ترمیم و جایگزینی سلول‌های آسیب‌دیده می‌شود.

✳ طبق نتایج حاصل از مطالعات، اثرات محافظتی نورونی این دارو در مدل حیوانی بیماری های متعددی نظیر تحلیل نورونی، demyelination و التهاب به اثبات رسیده و این دارو قابلیت درمانی زیادی برای ترمیم اختلالات بینایی نادر و بیماری MS را دارد.

? مترجم: مونا تقی‌زاده

لینک خبر
عضویت در زیست‌فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست‌فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن