سرطان تخمدان

روش جدید ایمونوتراپی، توانایی بدن در نابودی سلول‌های سرطانی را افزایش می‌دهد

✅امروزه روش‌هایی برای درمان سرطان وجود دارند اما تنها برای تعدادی از بیماران مناسب هستند و در عده کثیری از بیماران ناکارآمد هستند. محققان روش جدیدی را گزارش کردند که در این روش، عملکرد سیستم ایمنی در مبارزه با سلول‌های سرطانی تسهیل می‌یابد.


?این روش بر سلول‌های ایمنی تحت عنوان سلول‌های سرکوب کننده مشتق از میلوئید یا MDSCs تمرکز می‌کند و به‌نظر می‌رسد در نابودی شماری از انواع سرطان در موش کارآمد است. به‌علاوه، آزمایش بالینی نشان می‌دهد که این روش در فعال کردن سلول‌های ایمنی که مسئول نابودی سلول‌های سرطانی هستند مؤثر است. نتایج این مطالعه در ژورنال cell به‌چاپ رسیده‌است.

?دکتر سهیل تواضعی، نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید:« MDSCها سلول‌هایی هستند که مانع از عملکرد سایر سلول‌های ایمنی مانند سلول‌های T و سلول‌های کشنده طبیعی در شناسایی سرطان می‌شوند، ما پیش‌بینی کرده‌بودیم که اگر راهی برای نابودی MDSCها پیدا کنیم، می‌توانیم از این طریق، پاسخ‌های ایمنی را در بدن فعال کنیم».

?پیش از این در آزمایشگاه دکتر تواضعی ژنی تحت عنوان ApoE مورد مطالعه قرار گرفته‌بود و مشخص شده‌بود که این ژن از گسترش تومورهای ملانوما به سایر بافت‌ها جلوگیری می‌کند. آن‌ها دریافتند که ApoE بااستفاده از ناتوان کردن سلول‌های سرطانی در حمله به بافت سالم و در رشد دادن عروق خونی، میزان متاستاز را کاهش می‌دهد.

?داروهای فعال کننده ApoE علاوه‌بر اثر آنتی متاستاز، با کاهش سطح MDSCs در حیوان برروی سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد ودرنتیجه سلول‌های T مهاجم را فعال می‌کنند و آن‌ها را قادر می‌سازند که سلول‌های سرطانی را نابود کنند.

?در مطالعه اخیر این تیم تحقیقاتی، محققان موش‌هایی را که به انواع سرطان مبتلا بودند با ترکیبی به نام RGX-104 تیمار کردند؛ این ترکیب سبب افزایش تولید ApoE در بدن می‌شود. RGX-104 در مبارزه با شماری از تومورهای سرطانی مانند سرطان ریه، کلیه، تخمدان، سینه، ملانوما و گلیوبلاستومای مغزی، موفقیت آمیز بود. این ترکیب MDSC را در موش غیرفعال کرد و محققان تأیید کردند که نابودی این سلول‌ها سبب عملکرد بهتر سلول‌های ایمنی در نابودی سرطان می‌شود.

?داروی RGX-104 در افرادی که مبتلا به چند سرطان در فاز یک بودند تست شد. این ماده به‌تنهایی و در ترکیب با داروی دیگری (که اساس ایمونوتراپی دارد) تحت عنوان مهارکننده PD-1 بررسی شد. نتایج نشان داد افرادی که ترکیب را دریافت کرده‌بودند سطوح MDSC کم‌تری داشتند و پاسخ ایمنی بیش‌تری داشتند. محققان این مطالعه می‌گویند ما به بررسی‌های خود ادامه می‌دهیم و مطالعات را به سرطان‌های بیش‌تری تعمیم خواهیم داد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

روش جدید ایمونوتراپی، توانایی بدن در نابودی سلول‌های سرطانی را افزایش می‌دهد – اخبار زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن