اخباربازنشربیوتکنولوژی پزشکیدیابت

روش جدید سلول درمانی دیابت نوع ۱

چراغ سبز FDA برای کار آزمایی بالینی

روش جدید سلول درمانی دیابت نوع ۱ (T۱D)، VX-880 نام دارد و از آن به عنوان «درمان مبتنی بر سلول‌های بتای پانکراس مشتق شده از سلول‌های بنیادی» یاد می‌شود.

به بیان ساده، در VX-880، از سلول‌های بنیادی که در آزمایشگاه به سلول‌های بتای پانکراس تولید کننده انسولین تبدیل شده اند، استفاده می‌شود. سپس این سلول‌ها به بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ پیوند داده می‌شود. این سلول‌ها در بدن بیماران، درست مانند سلول‌های بتای خود بیمار عمل می‌کنند.


درمان دیابت با سلول های بنیادی و کریسپر

مدیریت دیابت نوع ۱ با کمک یادگیری ماشین


شرکت توسعه دهنده این روش درمانی یعنی، سلول درمانی دیابت نوع ۱ امیدوار است تا با این روش جدید، توانایی بدن افراد مبتلا، در درک تغییرات سطح گلوکز و ترشح انسولین در پاسخ به این تغییرات، بازگردد.

شرکت توسعه دهنده این روش درمانی (VX-880)، Vertex نام دارد که آزمایش آن قبلا، بر روی حیوانات موفقیت‌آمیز بوده است و مرحله بعدی آزمایش آن‌ها بر روی انسان خواهد بود.

اگرچه طی دهه‌های اخیر، فناوری‌ها و روش‌های درمانی دیابت، رو به رشد بوده است؛ اما هنوز کاری برای درمان این بیماری از ریشه و پایه انجام نشده است. درمانی که بتواند عملکرد سلول‌های پانکراس را از ریشه و بنیان بازیابی کند، هنوز وجود ندارد و روش‌های درمانی نیز تاکنون، در جهت کاهش اثرات بیماری عمل کرده اند.

همچنان راهی طولانی برای درمان این بیماری وجود دارد و خیلی زود است تا بتوان روش جدید درمانی را به عنوان گزینه‌ای به بیماران معرفی کرد. حتی اگر روش جدید کارساز باشد، هنوز مشخص نیست که آیا VX-880 می‌تواند عملکرد سلول‌های بتا را به طور کامل بازیابی کند یا فقط می‌تواند تا حدی آن را بازیابی کند؟

روش VX-880، به منظور جلوگیری از رد سلول‌های جدید پانکراس توسط سیستم ایمنی بدن به تجویز مداوم درمان سرکوب کننده سیستم ایمنی به صورت همزمان نیاز دارد. Vertex همچنین روش‌های دیگر محافظت از سلول‌های جدید پانکراس را در برابر سیستم ایمنی بدن بررسی کرده است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
CELL
منبع
َُASweetLife
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن