آلزایمرایمونولوژیبیوتکنولوژی دارویی

ایجاد روش های درمانی نوین بیماری آلزایمر با هدف قرار دادن مدارهای عصبی

مجموعه ای پیچیده از تغییرات در سطح مولکولی، سلولی و همچنین در سطح مدارها و شبکه ی عصبی در پیشرفت آلزایمر نقش دارند.


در ۲۵ سال گذشته، تمرکز درمان بر روی فرضیه ی آبشار آمیلوئید استوار بود. در این فرضیه گفته می شود که ایجاد پلاکهایی از پپتیدهای آمیلوئید بتا (Aβ) در مغز باعث مرگ نورونها و اختلال شناختی می شود. علیرغم مستندات ارتباط بیماری آلزایمر و این پلاکها، تلاشها جهت هدف قرار دادن پپتید و برگرداندن زوال شناختی بی نتیجه بود.

محققان در مقاله ای مروری که در مجله ی نیچر چاپ شده است، مطرح نموده اند که علاوه بر اینکه افزایش پلاکهای Aβ ممکن است آغازگر پدیده های متوالی منجر به بیماری باشد، اما مجموعه ی پیچیده ای از تغییرات در سطح مولکولی، سلولی، مدار و در سطح شبکه وجود دارد که در پیشرفت آلزایمر نقش دارند. مهمتر اینکه این تغییرات به سادگی با کنترل سطح Aβ برگشت پذیر نیستند.
نشان داده شده است که با هدفگیری اختصاصی سیستم انتقال دهنده های عصبی در مغز، مقدار کمی بهبودی حاصل میشود؛ درواقع این امر باعث تغییر فعالیت شبکه و مدار مغزی شده و قابلیت کاهش و رفع بیماری زوال شناختی را دارد. همچنین مطالعات انسانی در مقیاس کم نیز نشان داده است که تحریک عمقی مغز، در بهبود شناخت اثرات امیدوار کننده ای داشته است.

بررسی دقیق مناطقی از مغز که توسط پلاکهای Aβ آسیب می بینند و سایر آسیبهایی که در پیشرفت آلزایمر نقش دارند، ممکن است به محققان در شناخت نشانه های اولیه ی پیشرفت بیماری کمک کند. به این ترتیب با هدف قرار دادن منشا آسیب، و کاهش زودهنگام سطح Aβ، محققان می توانند مدارهای اختصاصی یا نواحی مغزی را هدف قرار داده و امید به بهبود عملکرد شناختی داشته باشند. همچنین این امر به متخصصین بالینی اجازه می دهد که افراد با ریسک بالای ابتلا به آلزایمر را قبل از بروز علایم زوال شناختی شناسایی کرده و از پیشرفت بیماری پیشگیری کنند.

آماده سازی: مرضیه عزیزی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن