توالی یابیژنومیکسمهندسی ژنتیک

روشی برای یافتن سریع تر ژن های ارزشمند

یافتن ژن ها و QTL های کنترل کننده صفات مهم گیاهان اولین قدم برای اصلاح هدفمند گیاهان است. یافتن و توسعه نشانگرهای مناسب برای هر ژن از مهم ترین چالش های گیاه شناسان و تولید کنندگان بذر می باشد.


ژنوم یوکاریوت ها و از جمله آن ها گیاهان، ژنومی بسیار پیچیده و بزرگ با نواحی غیر کدکننده، تنظیم کننده، تکرارشونده و . . . فراوان است و یافتن ژن ارزشمند مد نظر در میان این حجم عظیم، مانند یافتن سوزن در انبار کاه می باشد.

پژوهشگران از روش های گوناگونی برای کاهش این حجم از اطلاعات استفاده می کنند، از جمله این روش ها می توان به روش هایی مانند به دام اندازی اگزوم ها (exome capture) برای تقلیل کل ژنوم به اگزوم و توالی یابی ترنسکریپتوم (توالی یابی mRNA ها) اشاره کرد.

اما یکی از موفق ترین و دقیق ترین این روش ها روشی است که مرتب سازی کروموزومِ در جریان (chromosome flow sorting) نام گرفته است.

در این روش کافی است بدانیم ژن مورد نظر روی کدام کروموزوم قرار دارد. با استفاده از نشانگرهایی که معمولاً بر پایه فلوئورسنس کار می کنند، می توان همان کروموزوم را از سایر کروموزوم ها جدا نمود و فقط در همان کروموزوم به دنبال ژن مورد نظر گشت. با این روش برخلاف روش های دیگر، توالی های تنظیم کننده که ممکن است برای ما اهمیت داشته باشند، را از دست نمی دهیم.

اخیرا در مرکز جان اینس، محل و توالی موتانت های دو ژن در گندم و جو که دارای ژنومی بسیار حجیم تر از گیاهان مدلی مثل آرابیدوپسیس و برنج هستند، با ترکیب این روش و جهش زایی معمولی یافت شده است. روش جدید که MutChromSeq نام گرفته روشی بسیار سریع تر برای مقایسه توالی ژن های موتانت با ژن های وحشی است.

ترجمه و آماده سازی: محسن رحیمی نژاد

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن