بیوتکنولوژی کشاورزیبیوتکنولوژی محیط زیستمهندسی پروتئین

روغن بیشتر گیاهان با بیان پروتئین موشی

یکی از پروتئین های غشایی موجود در غشای شبکه آندوپلاسمی، FIT2 نام دارد که در تولید غشاهای ذخیره کننده چربی در سیتوسول (lipid droplets) نقش عمده ای دارد. چربی ها پس از تولید در شبکه آندوپلاسمی، توسط این پروتئین به دام انداخته شده و در غشاهای تک لایه محصور می شوند.


افزایش بیان این پروتئین در پستانداران سبب افزایش تعداد و بزرگ شدن غشاهای ذخیره کننده چربی شده بود. پژوهشگران مرکز تحقیقات چربی گیاهی در تگزاس امریکا بیان این پروتئین را در سلول های گیاهی نیز امتحان کردند.

پروتئین FIT2 ،یک پروتئین حفظ شده در فرمانروی جانوران است، اما در گیاهان همولوگی ندارد. به این دلیل که حدس زده می شد نقش این پروتئین بستگی به ویژگی های بیوفیزیکی شبکه آندوپلاسمی دارد و چنین ویژگی هایی در گیاهان و جانوران نسبتاً یکسان است. پژوهشگران، FIT2 موشی را در تنباکو و آرابیدوپسیس بیان کردند که نتیجه ی آن، افزایش قابل توجه تعداد و اندازه ی غشاهای ذخیره کننده چربی بود. همچنین تولید چربی در آرابیدوپسیس با بیان پایدار FIT2 تا ۱۳% افزایش پیدا کرد.

برای افزایش محتوای چربی در اندام های رویشی گیاهان سه راهبرد کلی لازم است که تحت عناوین “تحریک”، “کشش” و “محافظت” شناخته می شوند. “تحریک” تولید اسیدهای چرب با بیان فاکتورهای رونویسی اختصاصی دانه ها در اندام های رویشی صورت می گیرد. پروتئین هایی مانند DGAT این اسیدهای چرب را برای تولید تری اسیل گلیسرول ها “می کِشند” و پروتئین هایی مثل اولئوسین ها از فرایند تولید چربی ها “محافظت” می کنند و مانع اکسید شدن آن ها می شوند. FIT2 از پروتئین هایی است که در راهبرد سوم نقش دارند.

مهندسی گیاهان با مجموعه این راهبردها در کنار هم، محتوای چربی آن ها را برای مصارف غذایی و سوخت زیستی به مقدار قابل توجهی افزایش خواهد داد.

ترجمه و آماده سازی: محسن رحیمی نژاد

لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن