اقتصاد زیستی

رویکردهای بیوتکنولوژی در ایران و جهان (قسمت اول)

رویکرد های بیوتکنولوژی در ایران و جهان (قسمت اول) - اخبار زیست فناوری رویکردهای بیوتکنولوژی در ایران و جهان (قسمت اول)

از آنجایی که اهداف اقتصاد بیوتکنولوژی با توجه به شرایط هر منطقه متفاوت هست، رویکرد هر منطقه جغرافیایی را جداگانه و با یک مثال بررسی می‌کنیم.


?آمریکا:
با گسترش ممنوعیت مواد آلاینده و روشن شدن سرطانزایی ماده MTBE در بنزین، نیاز به جایگزین مناسب سوخت‌های فسیلی برای کشورهای جهان بیش از پیش احساس شد.
از اولین مواد افزودنی اکسیژن داری که برای کامل‌تر شدن فرآیند احتراق و کاهش تولیدات ناشی از سوختن ناقص، به بنزین افزوده شد MTBE بود. اما مدتی بعد محققان دریافتند که MTBE به روش‌های مختلف، منابع آب و خاک را آلوده می‌کند. این ماده در خاک بسیار متحرک است و حرکت آن تابع قوانین حرکت آب در خاک است. جذب آنها توسط ذرات خاک ضعیف است و حلالیت بالایی در آب دارد. این عوامل باعث حرکت MTBE به سمت آب‌های زیرزمینی و تجمع این ماده در این آب‌ها می‌گردد.
درحال حاضر USEPA حد مجاز این ماده در آب‌های آشامیدنی را pb 20-40 تعیین کرده است. طبق گزارشات به‌دست آمده، ۰/۱ گالن MTBE برای آلوده کردن ۱۳ میلیون گالن آب کافی است.
اندازه بازار MTBE در جهان، از سوی OECD در سال ۲۰۱۱ ، یک میلیارد دلار آمریکا اعلام شده است.
در نهایت اتانول به عنوان یک سوخت پاک جهت جایگزینی، مطرح شد. دولت آمریکا و شرکتهای آمریکایی بیش از ده سال است که برای بهبود مواد افزودنی بنزین و استفاده از سوخت‌های پاک سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در بیوتکنولوژی صنعتی انجام داده‌اند.
رویکرد دیگر آمریکا در حمایت از بیوتکنولوژی صنعتی، بهبود محیط زیست مناطق روستایی است.

اتحادیه اروپا:
اتحادیه اروپا رویکردی متفاوت با آمریکا دارد. پیشرفت بیوتکنولوژی صنعتی در اروپا به دلیل رقابتی‌تر شدن صنایع شیمیایی است. داده‌های سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ نشان می‌دهد که به تدریج شاهد کاهش سهم بازار شرکت‌های صنایع شیمیایی هستیم که از مهم ترین دلایل آن رشد اقتصادی کشورهای آسیایی به خصوص چین است. البته علت دیگر آن، می‌تواند بالابودن هزینه کارگر و نهاده‌ها در کشورهای اروپایی باشد.
موسسه SusChem با هدف رسیدن به توسعه پایدار در اروپا، در چشم اندازهای خود در نظر دارد بر روی بیوتکنولوژی صنعتی به عنوان حوزه‌ای کلیدی و استراتژیک سرمایه‌گذاری کند. بنابراین رویکرد اتحادیه اروپا به بیوتکنولوژی صنعتی به واسطه تحریک صنایع شیمیایی می‌باشد که به معنای رویکرد پایین به بالا است.
در سال ۲۰۱۱ آلمان، ۶۰ میلیون یورو برای حمایت از تیم های بیوتکنولوژی صنعتی پرداخت کرد؛ چرا که آن‌ها جایگزین مناسبی برای شرکت‌های بزرگ صنایع شیمیایی‌اش محسوب می‌شدند.
منابع انرژی‌های تجدیدپذیر، نزدیک به ۹۰ درصد تولید برق به روش جدید در اتحادیه اروپا را در سال گذشته (۲۰۱۶) به خود اختصاص داد.

?ژاپن:
ژاپن نگاهی به استفاده از زیست‌توده در صنعت حمل و نقل دارد. در سال ۲۰۰۶ یک تجدید نظر بر روی برنامه راهبردی Biomass انجام گرفت و به تصویب دولت وقت رسید که در آن بر سوخت‌های پاک در حمل و نقل و استفاده بیشتر و گسترده‌تر از زیست توده در شهرهای کوچک تأکید شده بود و اندازه‌گیری‌های مجدد در معیارهای اجرایی صورت گرفت.
ژاپن برای رفع نیازهای صنعتی وابستگی زیادی به واردات نفت دارد و همچنین به دلیل کمبود منابع کشاورزی و خطرات غذایی ناشی از سوخت‌های فسیلی، مجبور به استفاده از سوخت زیستی در حمل و نقل است. در برنامه راهبردی ژاپن آمده است که تا سال ۲۰۳۰ باید ۱۰% از مصرف داخلی سوخت از طریق زیست‌توده تامین شود.

نویسنده: حسین گدازی

☑️ منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳

کانال اقتصاد زیستی

رویکردهای بیوتکنولوژی در ایران و جهان (قسمت اول) – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن