اخباراینفوگرافیک

رویکرد و مزایای پزشکی دقیق

پزشکی فردی و یا پزشکی دقیق، حوزه‌ایی برای تعیین بهترین درمان برای هر بیمار است. بسیاری از داروها در تمامی بیماران مبتلا به یک بیماری به میزان یکسان تاثیر گذار نبوده و منجر به بهبود نمی‌گردد. در واقع در پزشکی شخصی پس از تشخیص ابتدایی بیماری وجود و یا عدم وجود ویژگی خاص بیولوژیکی که بر نوع و میزان بیماری و همچنین درمان تاثیر گذار در بیمار بررسی گردیده و بر اساس آن مراقبت‌های بهداشتی و درمانی آغاز می‌گردد.

پزشکی شخصی یک چارچوب نوین برای مراقبت‌های پزشکی است که شامل مدل سازی و شبیه سازی بیماری‌ها برپایه مکانیسم‌های بنیادین آن می‌گردد. این استراتژی جایگزینی برای رویکرد شناسایی بیماری بر اساس علائم است که منتج به تشخیص بودن و یا نبودن بیماری می‌شود. تکنولوژی‌های جدید مانند توالی یابی نسل نو و داده‌های امیکس با تولید اطلاعات دقیق قدرت جدیدی را ایجاد کرده است.

در این رویکرد جدید تمرکز بر بیماری نبوده و سلامت هدف اصلی آن خواهد بود، درمان بر اساس پاتولوژی نبوده و سعی در اجتناب از پاتولوژی دارد، درمان نه تنها بر اساس سعی و خطا نبوده، بلکه بر اساس یک درمان بهینه و مستمر می باشد.

ساخت مدل‌های پیشرفته بیماری با توجه به پیچیدگی بیولوژی با استفاده از رویکرد مهندسی معکوس انجام می‌گیرد. مانند هر سیستم پیچیده ابتدا سیستم به اجزا تشکیل دهنده تقسیم می‌شود و عملکرد هر جزء مدل سازی می‌گردد، و در نهایت مدل‌های اجزاء، ادغام شده و مدل حاصل در شرایط مختلف شبیه سازی می‌گردد. چنین مدل سازی و شبیه سازی‌هایی بر اساس بیمار_مبتنی_بر بیمار است و مزیت آن در بررسی متغییرهای منحصر به فرد است که هر بیمار دارد.


۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
Venngageمؤسسه علوم نوبنیاد ایرانیان
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن