بیوتکنولوژی پزشکی

محققان زبان کدهای مخفی را در باکتری‌ها آشکار کردند

محققان زبان کدهای مخفی را در باکتری‌ها آشکار کردند محققان زبان کدهای مخفی را در باکتری‌ها آشکار کردند

✅ مقاومت آنتی‌بیوتیکی در باکتری‌های بیماری‌زا یک چالش جهانی در حال گسترش است. در حال حاضر محققان دانمارکی دریافته‌اند که باکتری‌ها از یک زبان رمزی برای غیر قابل کنترل بودن، استفاده می‌کنند. درک این زبان برای توسعه و پیشرفت آنتی‌بیوتیک‌های جدید در آینده مفید خواهد بود.


باکتری‌های بیماری‌زا مانند باکتری‌‌‌های ایجادکننده سل و تب تیفوئید، از ترفندهای هوشمندانه متنوعی در برابر سیستم ایمنی ما و آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده برای کنترل آن‌ها، استفاده می‌کنند.یکی از این ترفندها، توانایی پنهان شدن و در اصطلاحی «رفتن در زیر پوشش» است که عدم فعالیت سیستم ایمنی میزبان را در پی دارد.

?چندین سال است که محققان در دانشگاه Aarhus مکانیسم‌های مولکولی که مسئول پنهان شدن باکتری است را مورد مطالعه قرار داده‌اند. نتایج نشان می‌دهد که باکتری‌ها از یک زبان رمزی برای غیرقابل‌کنترل بودن استفاده می‌کنند. تعداد زیادی از باکتری‌های بیماری‌زا دارای توالی‌های پالیندرومی مرموزی هستند (توالی‌هایی که از هر دو سو به یک شکل خوانده می‌شوند مثل کلمه “kayak”) که در توالی آمینواسیدی پروتئین‌هایشان جاسازی شده‌اند.

در بدن میزبان توکسین‌های سلولی با ساختار سه‌بعدی در طی درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها ساخته می‌شود این توکسین‌ها توانایی اتصال به نواحی خاصی از DNA باکتری را دارند. کدهای پالیندرومی باکتری‌های مقاوم مسئول تولید آنتی‌توکسین‌هایی است که توانایی خنثی کردن دو توکسین به‌طور همزمان را دارد. توالی آمینواسیدی این کدها به‌عنوان کلید و نیز توالی‌های پالیندرومیک برای این واکنش ضروری می‌باشند زیرا دو توکسین متوقف شده چرخش ۱۸۰ درجه‌ای نسبت به یکدیگر دارند.

این کدها در میان تعداد زیادی از باکتری‌ها حضور دارند. آنالیز ژنوم ۴۰۰۰ باکتری، بیش از ۱/۴ تمام باکتری‌های شناخته شده، نشان داده است که این باکتری‌ها از این کدها در مبارزه برای بقایشان استفاده می‌کنند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که درک بهتر و عمیق‌تر زبان رمزی باکتری‌ها، برای توسعه آنتی‌بیوتیک‌های جدید در آینده موردنیاز است.

?ترجمه: سارا طالبی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

محققان زبان کدهای مخفی را در باکتری‌ها آشکار کردند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن