بیوتکنولوژی صنعتیسوخت زیستی

زغال‌سنگ قابل بازیافت

✅ زغال‌سنگ، موجب انقلاب صنعتی شد اما برای تولید آن زمان زیادی لازم است. امروزه، گروهی از محققان در دانشگاه مینه‌سوتا (Minnesota Duluth)، «زغال‌سنگ فوری» را به‌عنوان یک سوخت زیستی با انرژی متراکم معرفی کرده‌اند.


? سوخت زیستی با انرژی متراکم، از ضایعات کشاورزی و درختان در آزمایشگاه انرژی‌های تجدید پذیر موسسه تحقیقات منابع طبیعی (Natural Resources Research Institute’s (NRRI)) ساخته شده است. در آزمون‌های آزمایشگاه، زغال‌سنگ فسیلی، بازده ۸۰۰۰ تا ۹۵۰۰BTUs به ازای هر پوند دارد در حالی که سوخت‌های زیستی بازدهی معادل ۱۰۰۰۰ دارند و یک سوخت زیستی دوم که «گل‌های انرژی» نامیده می‌شوند به ازای هر پوند انرژی بیشتری را در ایجاد می‌کنند.

? تاکنون، آزمایشگاه موفق به تولید ۴ تا ۶ تن سوخت زیستی در روز شده است. تحقیقات بیشتری نیاز است تا تأثیر این ده سوخت‌های جدید را مشخص و معین کنند، اما اگر این سوخت‌ها، جایگزین زغال‌سنگ فسیلی شوند، انتشار کربن دی‌اکسید و ناخالصی‌های همراه آن مانند سرب و گوگرد را کاهش می‌دهند.

? برای تولید بریکت‌های (briquettes- خشته) سوخت زیستی، گروه NRRI از فرایندی مشابه برشتن قهوه استفاده کردند که در این روش، زیست‌توده خام، خشک شده، در فشار کم اکسیژن گرم شده و فشرده می‌شوند. برای ایجاد گل‌های انرژی محققان از فرایندی وابسته به پخت فشاری (pressure-cooking) استفاده می‌کنند که نیازی به خشک کردن ندارد، علاوه بر ارزش آن به عنوان یک سوخت، گل های انرژی (انرژی صرفه‌جویی شده) می‌توانند مشابه چسب عمل کنند تا قطعات سوخت جامد را متصل‌به‌هم نگه دارند.

? فرایند مذکور می‌تواند کلیدی برای استفاده از زیست‌توده به منظور تبدل مؤثرتر سوخت جامد به گاز طبیعی باشد و در ساخت کربن فعال‌شده برای خالص کردن هوا و آب و مواد کربنی استفاده شده در باکتری استفاده شود.

?ترجمه: منصوره حسینی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

زغال‌سنگ قابل بازیافت – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن