سوخت زیستی

زغال زیستی تنها راه دستیابی جهان به سوخت زیستی

زغال‌­های زیستی می‌توانند به عنوان سوخت پایدار در نیروگاه‌ها و تأسیسات حرارتی در سراسر جهان استفاده شوند که موجب کاهش تغییرات آب و هوایی نیز می‌­شوند. در نقاط مختلف دنیا، شرکت‌­های بین‌المللی معتبر جهت ایجاد تأسیسات صنعتی تولید زغال‌­های زیستی، با یکدیگر مشارکت می‌کنند.


بر اساس گزارش شبکه انرژی‌­های تجدیدپذیر (REN)، ۱۹ درصد از منابع مورد استفاده برای تولید انرژی مورد نیاز جهانی، جزء انرژی‌های تجدیدپذیر می‌باشند که تقریباً سه چهارم آن از زیست‌توده­‌ها تولید می‌‌­شود. در حال حاضر برای تولید زغال‌­های زیستی، به طور عمده باقی‌مانده‌های چوبی با هدف جنگل‌داری پایدار مورد استفاده قرار می­‌گیرند. استفاده از زغال‌­های زیستی به طور قابل توجهی باعث کاهش انتشار کربن فسیلی می‌شود و حتی استفاده از این زیست‌توده‌ها، ممکن است نیروگاه‌­های موجود زغال سنگ را بدون هیچ‌گونه تغییر عمده­‌ای، به صنایع سبز و پایدار تولید انرژی تبدیل کند.

این مشارکت توسط دو شرکت Stork و (Clean Electricity Generation (CEG صورت گرفته‌است. شرکت Stork وظیفه ساخت و نگهداری تجهیزات جدید مورد نیاز را برعهده دارد. هم‌چنین شرکت فناورانه CEG تکنولوژی ثبت شده در این زمینه را عرضه خواهد کرد. این شرکت موفق به ساخت تأسیسات تولید زغال زیستی در مقیاس تجاری شده‌است.

جریان­‌های پایدار باقی مانده زیست توده‌ها طی فرآیند گرما شیمیایی torrefaction به سوخت‌‌های زیستی تبدیل می‌­شوند. با استفاده از این فناوری، زیست توده از طریق یک فرایند پالایش حرارتی به زغال‌سنگ پایدار تبدیل می‌شود که نتیجه آن تولید یک سوخت زیستی نسبتاً ارزان با تراکم انرژی بالا ‌می‌­باشد. محصول تولید شده به کمک تکنولوژی زیستی، در تولید حرارت نیروگاه‌ها، فرایند‌‌‌های صنعتی، ساختمان‌ها و … استفاده می‌شود. در مقایسه با احتراق زغال سنگ در احتراق هر تن زغال زیستی، ۲.۵ تن کربن دی اکسید ذخیره می‌شود. علاوه بر این، ارزش حرارتی بالاتر، نیاز به ذخیره‌­سازی و حمل و نقل کم‌تر نسبت به نیروگاه­‌های متدوال، از مزایای دیگر این سوخت می‌باشد. نکته قابل توجه در تولید این زغال‌­ها این است که در حین فرایند، برق و گرما نیز تولید می‌­شود.

گرچه در سال­‌های گذشته تصمیم آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) مبنی بر مقرون به صرفه نبودن تولید انرژی از زیست توده‌ها بوده‌است، اما در حال حاضر، تولید زغال‌­های زیستی، ارزان‌ترین و کم‌خطرترین راه برای ذخیره سازی، حمل و نقل، استفاده در فرایند و هم‌چنین بهترین شکل از زیست توده به عنوان یک کالای جهانی مطرح می‌شود.

هم اکنون CEG تنها شرکتی است که دارای مالکیت معنوی این محصول بوده و این فناوری را در مقیاس تجاری کنترل می‌کند که با همکاری شرکای خود، توانایی رفع موانع موجود در تبدیل زغال­‌های زیستی به استاندارد جهانی را دارند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن