بیوتکنولوژی کشاورزی

کشف ژن جدید کمک‌کننده به زمان گلدهی بهاره در گیاهان علفی مهم

کشف ژن جدید کمک‌کننده به زمان گلدهی بهاره در گیاهان علفی مهم - اخبار زیست فناوری زمان گلدهی بهاره در گیاهان علفی

✅بیدار شدن گیاهان همزمان با آغاز روزهای گرم‌تر و طولانی‌تر بهار و همچنین کاهش خطر سرمازدگی، نیازمند فرایندی به نام بهاره‌سازی است که در آن گلدهی گیاه تا زمان درک سرمای لازم متوقف می‌شود. محققان دانشگاه ویسکانسین-مدیسون ژنی را شناسایی کردند که علف‌ها را از ورود به چرخه گلدهیشان تا زمان فصل مقرر نگهداری می‌کند.


?تلاش‌های بسیاری برای شناسایی ژن‌های درگیر در گلدهی انجام شده است که از جمله آنها ژنی به نام VRN1 است که با فعال‌سازی گروهی از ژن‌های دیگر به شروع عمل بهاره‌سازی کمک می‌کند. اما اینکه چرا گلدهی در پاییز یا زمستان گرم رخ نمی‌دهد، در مورد VRN1 هنوز نامشخص بود.

?برای درک اساس مولکولی بهاره‌سازی، چمن کوچک مدیترانه‌ای به نام Brachypodium یا بروم بنفش در فریزرهای آزمایشگاه با فصول سرد ساختگی گذاشته شد.

?با مقایسه DNA گیاهان Brachypodium که با گذار سرما به گرما قبل از گلدهی، پایدار ماندند، ژنی شناسایی شد که ژن VRN1 را قبل از زمستان خاموش می‌کند. به خاطر این نقش این ژن را RVR1 نام نهادند. تصور بر این است که RVR1 هدف یکسانی را در سایر گندمیان که نیازمند بهاره‌سازی هستند، انجام می‌دهد.

?ریک آماسینو استاد بیوشیمی و ژنتیک UW–Madison گفت: برای بسیاری از گیاهان مانند برخی واریته‌های گندم این نمونه‌ی خوبی است که برای استقرار کامل گیاه در پاییز سودمند است اما از گلدهی پیش از سرمای واقعی جلوگیری می‌کند. با مستقر شدن در پاییز این گیاهان می‌توانند استفاده کاملی از بازه‌ی زمانی فصل رشد در بهار داشته باشند.

?گیاهان علفی از جمله ذرت، گندم، یولاف، چاودار و جو بیش از ۸۰% از کالری مصرفی ما را در سراسر جهان فراهم می‌کنند. برنج به تنهایی در بعضی از کشورها تا ۷۰% کالری را در بر می‌گیرد. کشف این ژن ممکن است به اصلاحگران و مهندسان گیاه کمک کند تا اطلاعات بیشتری از مواد غذایی و انرژی محصولات زراعی بگیرند.

#فنولوژی
#اصلاح

?ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

زمان گلدهی بهاره در گیاهان علفی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن