بیوتکنولوژی پزشکی

زنان با سندرم تخمدان پلی کیستیک، گوناگونی باکتریایی کم‌تری در روده دارند

زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند_ یک شرایط هورمونی معمول که منجر به ناباروری و مشکلات متابولیک همچون دیابت و بیماری قلبی می‌شود_ گوناگونی باکتریایی روده ای کم‌تری نسبت به سایرین دارند. این شرایط می‌تواند به دلیل افزایش سطح تستوسترون باشد.


?محققان سواب مدفوع ۷۳ زن با تشخیص تخمدان پلی کیستیک را ارزیابی کردند. این نمونه‌ها با نمونه‌هایی از ۴۸ زن که تخمدان پلی کیستیک نداشتند و ۴۲ زن که تخمدان پلی کیستیک داشتند ولی سایر ویژگی های این سندرم را نداشتند، مقایسه شدند. نتایج مطالعه نشان می‌دهد که زنان با تخمدان پلی کیستیک، کم‌ترین گوناگونی در باکتری‌های روده را دارند، و زنانی که این شرایط را ندارند بیش‌ترین گوناگونی در باکتری‌های روده را دارند.

?باتوجه به نتایج مطالعه به نظر می‌رسد که تستوسترون و سایر هورمون‌های آندروژن ممکن است موجب شکل گیری میکروبیوم‌های روده شوند و این تغییرات ممکن است بر پیش‌رفت سندرم و کیفیت زندگی زنان اثرگذار باشد.

?سندرم تخمدان پلی کیستیک ۷ تا ۱۰ درصد زنان را در سنین باروری متأثر می‌کند. هنگامی سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان تشخیص داده می‌شود که حداقل دو مورد از سه ویژگی زیر مشاهده شود:

  • افزایش تعداد کیست‌ها در تخمدان‌ها که توسط فراصوت تشخیص داده می‌شوند.
  • سطوح بالاتر تستوسترون یا ویژگی های کلینیکی از جمله رویش بیش از حد موهای بدن.
  • عادت های ماهانه نامنظم یا قطع شده.

?گوناگونی باکتری‌ها در لوله گوارشی نقش مهمی در سلامت افراد دارد. مطالعات اخیر نشان داده است که باکتری‌های روده ای در افراد مختلف با شرایط متابولیک متفاوت هم‌چون چاقی نسبت به افرادی که این شرایط را ندارند، متفاوت است.

?مطالعات بیشتری باید برای تعیین این موضوع که آیا باکتری‌های روده ای ویژه ای منجر به پیشرفت سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌شوند یا خیر و آیا میکروبیوم‌ها می‌توانند جهت درمان این شرایط استفاده شوند، باید صورت بگیرد.

?بنابراین با توجه به نتایج به دست آمده، اگر تستوسترون موجب تغییر ترکیب میکروبی روده می‌شود، آیا درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک توسط بلاکرهای تستوسترون یا ضد بارداری‌های خوراکی منجر به ریکاوری میکروبیوم‌های روده ای می‌شوند؟ آیا میکروبیوم‌های روده ای در زنان با تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک با شاخصه‌های تخمدان پلی کیستیک و عادت‌های ماهانه نامنظم یا قطع شده قابل افتراق از میکروبیوم‌های زنان با تشخیص سایر مشخصه‌های تخمدان پلی کیستیک که احتیاج به تستوسترون افزایش یافته دارند می‌باشد؟

?مترجم: نگین سعیدی

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

زنان با سندرم تخمدان پلی کیستیک، گوناگونی باکتریایی کم‌تری در روده دارند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن