بیوتکنولوژی کشاورزی

کمک به زنده ماندن گیاه در تنش خشکی

✅ پژوهشگران دریافتند که کلروپلاست با همکاری هورمون‌های گیاهی باعث بسته شدن روزنه‌ها در شرایط خشکی می‌شود. افزایش پیام کلروپلاستی به واسطه اصلاح نباتات، مهندسی ژنتیک و یا فرایندهای کشاورزی می‌تواند کلیدی برای حفظ آب و تحمل تنش خشکی باشد.


یک تیم تحقیقاتی، نقشه یک مسیر پیام رسانی مولکولی جدید را رسم کرده است که توانایی گیاهان را برای بستن روزنه‌های سطح برگ‌هایشان کنترل می‌کند.

یافته‌ها از افزایش ۵۰ درصدی زنده ماندن محصولات ضروری مثل گندم، جو و برنج به واسطه‌ی بسته شدن روزنه‌ها برای حفظ آب در طول تنش خبر می‌دهند. اگر بتوان تنش خشکی را حتی اندکی کاهش داد، تاثیر معنی داری بر اقتصاد و کشاورزی خواهد داشت.

پژوهشگران دریافتند که کلروپلاست که بیشتر برای نقش فتوسنتزی‌اش شناخته می‌شود، با همکاری هورمون‌های گیاهی باعث بسته شدن روزنه‌ها در شرایط خشکی می‌شود. کلروپلاست‌ها در سلول‌های اطراف منافذ برگ، می‌توانند تنش خشکی را حس کنند و در نتیجه پیام شیمیایی خاصی را که باعث بسته شدن روزنه‌ها و حفظ آب می‌شود، فعال کنند.

این تیم روی جو و آرابیدوپسیس آزمایشاتی را انجام دادند، و مقادیر پیام‌های کلروپلاست را که به بسته شدن روزنه‌ها کمک می‌کند، افزایش دادند. همچنین افزایش مقدار این پیام کلروپلاستی باعث افزایش تحمل در گیاهان حساس به خشکی می‌شود و باعث افزایش ۵۰ درصدی زنده ماندن آن‌ها در شرایط تنش خشکی می‌شود.

افزایش پیام کلروپلاستی به واسطه اصلاح نباتات، مهندسی ژنتیک و یا فرایندهای کشاورزی می‌تواند کلیدی برای حفظ آب و تحمل تنش خشکی باشد.

ترجمه : آذین منصوری

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کمک به زنده ماندن گیاه در تنش خشکی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن