بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

زیست‌توده ریزجلبکی، از تولید انرژی تا جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای

✅ پروژه «کشت ریزجلبک برای جلوگیری از انتشار گاز‌های حاصله از صنایع فلزی» که توسط آژانس انرژی سوییس تامین می‌شود به‌تازگی شروع به کار کرده و قرار است در مدت ۲ سال در Boliden Bergsoe، پروژه را اجرایی کند. در این پروژه روش کشت جلبک، پروسه‌های طبیعی را تقلید می‌کند که چگونه کربن فسیلی و به ویژه نفت، تشکیل می‌شود. در نسخه صنعتی آن، گازها از طریق یک دودکش، به درون استخرهای پر از آب جریان می‌یابند و ریزجلبک‌هایی که به‌سرعت زیست‌توده تولید می‌کنند، عموما از کربن دی‌اکسید جریان‌یافته تغذیه می‌کنند. در حالت خشک نیز، جلبک‌ها به‌عنوان حامل انرژی عمل کرده و به‌عنوان ذوب‌کنندگان گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند.


?ما جهت انجام بسیاری از فعالیت‌های کاربردی خود نظیر: باتری‌ها، الکترونیک و مواد ساختمانی، برای این جمعیت رو به افزایش ، نیازمند فلزها هستیم و همینطور انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز باید کاهش یاید. این پروژه با رویکردی بسیار مفید در جهت حل این مسئله برآمده است. پس‌زمینه این پروژه، یک روش جریان گاز و حرارت اضافی مبتنی بر جلبک‌های درحال رشد است که توسط گروه جلبک در موسسه تحقیقاتی مستقل RISE، توسعه یافته است. این روش در حال حاضر تحت آزمایشات صنعتی، در کارخانه کاغذ نابینای بوکومامار، قرار گرفته، که در آنجا گازهای دودکش‌ها را فیلتر کرده و انرژی تولید می‌کند.

?زمانی که زیست‌توده جلبک سوخت؛ فلزاتی که قبلا در گاز دودکش‌ها بودند نیز وارد فلز مذاب می‌شوند. درنتیجه امکان تولید انرژی، پاکسازی آب و جریان دودکش‌ها وهمینطور تولید شمش‌های فلزی به طور کاملا همزمان وجود دارد. نیکلاس استریمبرگ، محقق موسسه RISE می‌گوید: «ما انتظار داریم این مفهوم قادر به مقابله با انتشار CO2، تولید انرژی برای فلزات مذاب و پاکسازی گازهای دودکش از انتشار فلزات باشد. اگرچه محیط‌های کشت جلبکی برای جذب CO2 مفید هستند ولی به مناطق بزرگی نیاز دارند. این پروژه بسیار مهم است، چنان‌که ما می‌توانیم اثرات این محیط‎های کشت را تعیین کرده وتوانایی آن‌ها در کاهش انتشار CO2،eutrophication و توزیع فلزات سنگین آن را ارزیابی کنیم، حال چه بیومس خشک جلبک‌ها پتانسیل سوخت سنگین صنعتی را داشته باشد یا خیر.

?ترجمه : محمدتقی گنج‌خانلو

لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

زیست‌توده ریزجلبکی، از تولید انرژی تا جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن