آفات و بیماری هامحصولات غذایی GMO

زیست فناوری برای حفاظت محصولات کشاورزی یا بیوتروریسم؟

پژوهشی در Pentagon باهدف تولید حشرات و ویروس‌های مهندسی ژنتیکی برای حفاظت از محصولات کشاورزی در حال راه‌اندازی است. اما آیا ستاد مرکزی وزارت دفاع آمریکا از زیست ‌فناوری برای حفاظت محصولات کشاورزی یا به‌عنوان بیوتروریسم استفاده خواهد کرد؟


دکتر Jane Polston، استاد دانشگاه فلوریدا، سال‌هاست که مثلث ویروس، حشرات و گیاه را مطالعه کرده است تا بتواند راه‌های ایجاد اختلال در آن را بیابد و از آسیب زدن ویروس‌ها به محصولات کشاورزی جلوگیری کند.

دکتر Blake Bextine، مدیر برنامه در آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته وزارت دفاع آمریکا (DARPA) فکر می‌کند راهی برای استفاده از این مثلث عفونی وجود دارد. او می‌گوید: “اگر خشکسالی در شرف وقوع است، ما می‌توانیم از حشرات استفاده کنیم تا ویروس‌هایی را حمل کنند که با ظرفیت انتقال آن‌ها، گیاه قابلیت تحمل خشکی را داشته باشد. حشرات نیز باید به‌صورت ژنتیکی تغییر داده شوند تا مطمئن شویم که همه آن‌ها بعد از انجام مأموریت خود می‌میرند.”

با این‌ وجود پژوهش Pentagon برای دکتر Silja Voeneky در دانشگاه فرایبورگ، نگران‌کننده است. او می‌گوید: “هیچ حزب دولتی هیچ‌ وقت توسعه عوامل بیولوژیکی که برای مقاصد صلح‌آمیز توجیه نداشته باشند، تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیرد و هیچ‌گونه تعهدی را به عهده نمی‌گیرد. اگر کسی در تلاش برای محافظت محصولات کشاورزی است، چرا ابزارهای غیرقابل‌ کنترل و غیرقابل‌ پیش‌بینی مانند حشرات و ویروس‌های مهندسی‌ ژنتیکی را مدنظر قرار می‌دهد؟ این بسیار آسان است که از حشرات و ویروس‌های مهندسی‌شده در زمان جنگ برای از بین بردن محصولات حریف استفاده کنند. بنابراین تحقیقات ممکن است به‌ راحتی تسلیحاتی شود و به‌عنوان تخطی از پیمان زیست‌محیطی در نظر گرفته شود.”

دکتر Blake Bextine اصرار دارد که سوءظن Voeneky قابل توجیه نیست. او می‌گوید: “ما درحال‌ توسعه عوامل جنگ بیولوژیکی نیستیم. این برای سود حاصل از محصول و ثبات عرضه مواد غذایی ماست.”

دکتر Jane Polston نیز با نظر Bextine موافق است و اظهار می‌کند: “ما نمی‌خواهیم کاری ترسناک انجام دهیم.” و اضافه می‌کند که فناوری جدید می‌تواند به روش‌های مختلفی مورداستفاده قرار گیرد، ازجمله راه‌هایی که نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

منبع خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

 1. بله البته همیشه اولش اینطوری شروع میشه.

  شاید 100 سال دیگر مردم عادی متوجه شوند که واقعآ دولت های امروز مشغول چه کاری بودند!

  بعضی وقت ها افرادی که در مرکز یک تحقیق قرار دارند هدف اصلی انرا نمی داند.

  1. سلام
   ممنون ازدیدگاهتون
   اما آیا محققان در مرکز تحقیقاتی وزارت دفاع آمریکا هم هدف اصلی را نمیدانند!!!؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن