خانه فناوری های همگرا زیست گاز، منبع جدید تولید پروتئین و پلاستیک زیستی

زیست گاز، منبع جدید تولید پروتئین و پلاستیک زیستی

0
0
468
زیست گاز، منبع جدید تولید پروتئین و پلاستیک زیستی

 زیست گاز، منبع جدید تولید پروتئین و پلاستیک زیستی
✅ محققان راهی برای تبدیل زیست گاز غنی از متان به مواد خام برای صنایع خوراک دام و طیور و همچنین صنایع پلاستیک های زیستی یافته اند. این روش براساس توانایی باکتری های مصرف کننده ی متان (methanotrophic) پایه گذاری شده است. این روش می تواند به کاهش خروجی واحدهای تصفیه و مزارع کمک کند و همچنین استفاده ی هدفمند از گازهای زیستی را افزایش دهد.


این باکتری ها از متان به عنوان منبع کربن و انرژی استفاده می کنند تا در شرایط بی هوازی در یک تخمیرگاه (fermentor) رشد و به تولید محصول بپردازند.

فرآیند مورد استفاده به قرار زیر است: گاز متان که توسط هضم بی هوازی تولید شده است، به یک تخمیرگاه گازی وارد می شود. باکتری مصرف کننده ی متان در لوله های فرمانتور گازی جریان دارد. باکتری های متان خوار، زیست توده ای تولید می کنند که محتوای پروتئین آن حدود ۶۰% است؛ توده ی سلول ها پس از فیلتر کردن، پاستوریزه و خشک می شوند.

این باکتری های متان دوست بسته به شرایط رشد ممکن است در زیست توده ی تولیدی خود، پلی هیدروکسی بوتیرات (PHB) تولید کنند. این ماده می تواند در تولید بسته بندی های زیست تخریب پذیر یا پلاستیک های زیستی مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته، پروتئین هایی که توسط ریزجانداران تک سلولی تولید می شوند، توانایی جایگزینی موادی مانند گوشت، سویا، سفیده ی تخم مرغ و ماهی را در سبد غذایی مردم دارند.

نوسانات تولید و قیمت موادی مانند سویا، نگرانی هایی را در رابطه با استفاده از این مواد پروتئینی شکل داده است؛ چرا که مواد پروتئینی به صورت غیر مستقیم یعنی برای مصرف دام و طیور و به طور مستقیم برای مصارف انسانی مورد مصرف قرار می گیرند. یکی از قابل اعتمادترین راه ها جهت خودکفایی در زمینه ی منابع پروتئینی، استفاده از پروتئین حاصله از ریزجانداران تک سلولی است.

✅ ترجمه و آماده سازی: عرفان داوری

لینک خبر
عضویت در زیست فن
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی چوپانی
بارگذاری بیشتر در فناوری های همگرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

معرفی برترین مقالات زیست فناوری در هفته ی اخیر: جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷

معرفی برترین مقالات زیست فناوری هر هفته در سایت زیست فن، مقالات بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنو…