بیوتکنولوژی صنعتی

چگونگی ساخت آنزیم هیدروژناز در جلبک‌های سبز

✅ محققان متوجه شدند که چگونه جلبک‌های سبز ترکیبات پیچیده تولیدکننده هیدروژن را می‌سازند. این ترکیبات که درواقع آنزیم‌های هیدروژناز هستند و ممکن است برای تولید بیوتکنولوژیکی هیدروژن مناسب باشند.


تا به امروز، اطلاعات کمی در مورد نحوه تشکیل این نوع هیدروژنازها در شرایط طبیعی موجود بوده است. با استفاده از روش‌های زیست‌شناسی مصنوعی جدید، محققان کشف کردند که ماشین پروتئینی مخصوصی در کلروپلاست جلبک‌های سبز برای تولید هیدروژناز کارآمد، موردنیاز است. این گروه مطالعات خود را بر روی جلبک تک‌سلولی Chlamydomonas reinhardtii انجام دادند. این موجودات دارای مجموعه پروتئینی مخصوصی در مناطق مختلف سلول خود هستند که کار سرهم‌بندی اجزای آنزیم را انجام می‌دهد. یکی از آنزیم‌هایی که نیاز به چنین مجموعه‌ای دارد، آنزیم ۱HYDA است که حاوی یک کوفاکتور پیچیده است که در درون آنزیم، دقیقاً جایی که هیدروژن تولید می‌شود، وجود دارد. این کوفاکتور شامل خوشه‌ای از چهار اتم آهن و چهار اتم گوگرد است. آن چیزی که در این کوفاکتور غیرمعمول است، دومین خوشه است که داری دو اتم آهن اضافی بوده که برای کاتالیزور هیدروژن لازم است.

محققان قصد شناسایی عناصر لازم برای تولید کوفاکتور در سلول زنده را داشتند. آن‌ها پیش سازهای هیدروژناز را در مناطق مختلف سلول جلبک‌های سبز، یعنی کلروپلاست و سیتوپلاسم معرفی کردند که ماشین پروتئین در کلروپلاست تنها کاندیدی بود که بتواند یک هیدروژناز کارآمد را مونتاژ کند و این در حالی است که مجموعه پروتئینی داخل سیتوپلاسم توانایی تولید کوفاکتور را ندارد.

بر اساس این یافته‌ها، ما می‌توانیم برای رسیدن به تولید هیدروژن کارآمد در جلبک سبز روش‌های بیوتکنولوژی را توسعه دهیم. ما اکنون می‌دانیم که ماشینی که آنزیم‌ها را در کلروپلاست‌ها مونتاژ می‌کند منحصربه‌فرد و غیرقابل تعویض است.

?ترجمه: افسانه یاوری

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

چگونگی ساخت آنزیم هیدروژناز در جلبک‌های سبز – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن