فناوری های همگرا

ساخت اولین دستکش پزشکی ضد میکروب

گروهی از محققان با کمک یک میکروبیولوژیست سرشناس از دانشگاه ناتینگهام، در تلاش هستند تا بتوانند تکنولوژی ضدمیکروبی را برای دستکش پزشکی ابداع کنند. این محصول هم اکنون مرحله تحقیق و توسعه ۶ ساله خود که میلیون‌ها دلار بر روی آن سرمایه‌گذاری شده را طی آزمایش‌هایی مفصل می‌گذراند.


پروفسور امریتوس ریچارد جیمز، چندین سال است که با تولیدکننده‌های دستکش‌های پزشکی، با نام Hartalega Malaysia و شرکت Chemical Intelligence که بخش اروپایی آن در شهر لندن قرار دارد، به طور مستقیم کار می‌کند.

این تولیدات جدید، اولین دستکش‌های ضد میکروبی یکبار مصرف در دنیا هستند. تولید کنندگان این دستکش ها امیدوارند بتوانند میلیاردها از این دستکش را به عنوان یک ابزار مراقبت از سلامتی در مقابل میکروب‌های موجود در محیط به فروش برسانند.

این دستکش‌ها برای اولین بار با تکنولوژی مولکول‌های کشنده میکروارگانیسم‌های فعال، برای جلوگیری از گسترش باکتری‌ها در محیط، سطوح و افراد تولید شده‌اند. از آن‌جا که این تکنولوژی جزئی از مواد اولیه تولید دستکش است، تولید آن‌ها محدود به کاربرد مواد شیمیایی معمول نمی‌شود.

در یک آزمایش مستقل، دستکش ۹۹ درصد از میکروب‌های سطح را به محض ۵ دقیقه اول برخورد با آن کشت. این قسمت از آزمایش در در واحد AdvancedMicroscopy در مرکز علوم بیومولکولی دانشگاه ناتینگهام انجام شد.

پروفسور جیمز در این خصوص اظهار کرده است: «این دستکش‌ها صنعت سلامت را در بخش دولتی و خصوصی متحول می‌کنند. من مفتخرم که عمر تحقیقاتی‌ام در خصوص باکتری‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها توانست دانش پشت پرده برای تولید چنین ابزاری را که در صنعت پزشکی بسیار مفید خواهد بود، فراهم کند.»

کوآن مون لئونگ، مدیر هلدینگ شرکت‌های Hartalega، درباره این اختراع گفته است: «تنها در اتحادیه اروپا آلودگی متقابل در بیمارستان‌ها موجب مرگ ۳۷۰۰۰ نفر و صرف هزینه ۷ میلیارد یورو در سال می‌شود. با ابداع چنین ابزاری که طی ۳۰ سال گذشته نظیر آن ساخته نشده، موج جدیدی از مراقبت‌های سلامتی در دنیا آغاز و نجات زندگی‌های بسیاری اتفاق خواهد افتاد.»

پس از گذراندن مراحل تست، این دستکش‌ها در کلیه بیمارستان‌های سراسر دنیا وجود خواهد داشت. تولیدکنندگان این دستکش در تلاش هستند تا این محصول را با قیمت پایین در اختیار همگان قرار دهند، چرا که می‌بایست تمامی مراکز بهداشتی و پزشکی بتوانند از آن بهره ببرند.

راب گروساید، بنیان‌گذار شرکت ChemicalIntelligence در انگلستان بیان کرده است: «پس از سال‌ها تحقیق و توسعه بر روی این محصول، نهایتاً با ارائه چنین محصولی به فروشگاه‌ها به خود می‌بالیم و حقیقتاً باور داریم که این محصول می‌تواند تغییر قابل توجهی در مبارزه با عوامل بیماری‌زا و مؤثر بر سلامتی ایجاد کند.»

شرکت Hartalega و backedUK در ChemicalIntelligence در توسعه این تکنولوژی انقلابی با پروفسور ریچارد جیمز و شیمی‌دان دانشگاه ناتینگهام، دکتر پاول وایت همکاری کردند. این نوآوری که حق ثبت در امریکا را نیز دارا است، حاصل ماموریت مشترک این دو شرکت است.

 

❇️ ترجمه: محمد شجاعیه

☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیس
☑️ عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن