سرمایه گذاری شرکت ها

ساخت اکوسیستم زیست‌فناوری قوی توسط اسپانیا

حوزه زیست‌فناوری در کشور اسپانیا به‌سرعت در حال رشد است. در این مطلب رائول مارتین رویس یکی از مدیران شرکت سرمایه گذاری Ysios Capital در شهر بارسلونا، تجربه خود را از یک دهه سرمایه‌گذاری در صنعت بیوتکنولوژی اسپانیا به اشتراک گذاشته است.


شرکت Ysios Capital اولین سرمایه‌گذاری خود را در سال ۲۰۰۸ بر روی یک شرکت فعال در حوزه سلول‌درمانی مستقر در مادرید انجام داد. این شرکت پس از مدتی به Cellerix و پس از آن به TiGenix تغییر نام داد و در نهایت در سال گذشته توسط معامله‌ای به ارزش ۵۲۰ میلیون یورو توسط شرکت Takeda خریداری شد.

مارتین رویس در این باره می‌گوید: “سلنیکس یک استارتاپ معمولی نبود. این شرکت در فاز سوم رشد خود بود و ما موفق شدیم سندیکایی از سرمایه‌گذاران بین‌المللی را جمع کنیم که در آن زمان معمول نبود. به‌طوری که برای بقیه شرکت‌های اسپانیایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کردیم نیز سعی داشتیم سندیکا تشکیل دهیم که تا آن زمان امکان‌پذیر نبود. شرکت ما باید منتظر دور دوم سرمایه‌گذاری‌ها می‌ماند تا VC های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری بیشتر قانع شوند.”

وی ادامه داد: “بیشتر سرمایه‌گذاران بین‌المللی جریان معامله کافی در کشورهای خود داشتند. در واقع هرچند بسیاری از آن‌ها می‌دانستند که اسپانیا از لحاظ دانش زیست‌فناوری عالی است و بسیاری از رهبران فکری این حوزه در اسپانیا وجود دارند و همچنین مؤسسات زیادی در حال تحقیق و پژوهش در این زمینه‌ها وجود دارند، اما آن‌ها هنوز جرأت سرمایه‌گذاری در حوزه زیست‌فناوری اسپانیا را نداشتند.”

از آن زمان تاکنون وضعیت تغییر بسیاری کرده است. هنگامی که شرکت Ysios Capital صندوق دوم خود را در سال ۲۰۱۴ توسعه داد، از همان ابتدا توانست با VC های بین‌المللی یک سندیکا تشکیل دهد که این موضوع یک تغییر مهم در تحول صنعت بیوتکنولوژی اسپانیا رقم زد.

نمونه بارز این تغییر شرکت STAT-Dx است که یک سال پس از تأسیس در سال ۲۰۱۱، توانست توسط شرکتYsios Capital مورد سرمایه‌گذاری قرار بگیرد.

مارتین رویس می‌گوید: “شرکت STAT-Dx یکی از شرکت‌هایی بود که ما سعی کردیم در دور اول رشد آن با VC های بین‌المللی تشکیل سندیکا دهیم. اما این شرکت برای عرضه به VC های بین‌المللی در مراحل بسیار ابتدایی بود. به همین دلیل ما سرانجام توانستیم با همکاری یک صندوق VC رسمی از وزارت اقتصاد، با سرمایه‌ای معادل ۲ میلیون یورو، دوره‌های ابتدائی سرمایه‌گذاری را به اتمام برسانیم که با این سرمایه‌گذاری بنیان‌گذاران موفق شدند پروژه را از خطر دور و نمونه اولیه تهیه کنند.”

پس از آن شرکت STAT-Dx توانست با VC های بین‌المللی یک دوره سرمایه‌گذاری به ارزش ۴۸ میلیون یورو را تجربه کند. این شرکت در سال گذشته توسط شرکت Qiagen و به قیمت ۱۵۰ میلیون یورو (۱۹۰ میلیون دلار) خریداری شد. مارتین رویس در ادامه گفت: “این سرمایه‌گذاری واقعاً یک موفقیت بزرگ بود، چون این اولین خروجی خوبی بود که در بارسلونا داشتیم.”

او معتقد است که بلوغ رو به رشد استارتاپ‌های حوزه زیست‌فناوری در کشور اسپانیا نقشی اساسی در پیشرفت این صنعت داشته است. در حال حاضر این شرکت‌های نوپا شروع به جذب استعدادهای بین‌المللی بیشتری با تجربه صنعت داروسازی و ارائه پروژه‌های خود به سرمایه‌گذاران و شرکای بالقوه در سراسر اروپا کرده اند.

مارتین رویس توضیح داد: “نکته مهم دیگر این است که این شرکت‌ها باید همیشه در مورد آنچه بازار و شرکت‌های داروسازی به‌عنوان سرمایه‌گذاران بزرگ و توسعه‌دهندگان محصول نهایی نیاز دارند، فکر کنند و متناسب با آن محصول خروجی ارائه دهند.”

توصیه او برای بنیان‌گذاران استارتاپ‌های حوزه زیست‌فناوری این است که تا حد امکان با افراد بیشتری صحبت و مشورت کنند. همچنین به عقیده او، یک سرمایه‌گذار خوب می‌تواند به یک استارتاپ کمک کند تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کند. علاوه بر این داروسازان نیز می‌توانند در طراحی کارآزمایی‌های بالینی استارتاپ‌ها را راهنمایی کنند تا بتوانند محصولی ارائه دهند که متناسب با نیاز مشتریان باشد.

او معتقد است که کشور اسپانیا برای پیشرفت در حوزه زیست‌فناوری باید متخصصان دانشگاهی را طوری آموزش دهد که طرز فکرشان برای کاربردهای صنعتی این حوزه خلاق‌تر باشد. وی گفت: “نمونه‌های بسیاری از مراکز تحقیقاتی با کیفیت بالا وجود دارند که هم در تولید علم و انتشار مقالات سطح بالا فعالیت می‌کنند و هم نتایج علم خود را به شرکت‌های بزرگ مانند MIT یا VIB در بلژیک ارائه می‌کنند و در واقع دانش پرکاربرد خود را در سطح مطالب تئوری نگه نمی‌دارند.”

در کل، مارتین رویس اعتقاد دارد که صنعت زیست‌فناوری اسپانیا در جهتی صحیح پیش می‌رود و این روند فقط به زمان نیاز دارد تا تغییراتی که در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم به یک اکوسیستم بزرگ‌تر و غنی‌تر با خروجی‌های موفق‌تر تبدیل شود.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)
توسط
Labiotech
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن