سوخت زیستی

ساخت باکیفیت‌ترین گرافن از دانه‌های سویا

پیشرفتی غیرمنتظره در نتیجه کار گروهی از دانشمندان (CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization منجر به ساخت مستحکم ترین ماده در جهان، با استناد به دانه های سویا شد.


گرافن، ماده‌ای ساخته شده از کربن (یکی از آلوتروپ های کربن) و باضخامتی به اندازه یک اتم است. قطر کم و درعین‌حال رسانایی بالا این ترکیبات، به این معنی است که می‌توانند در ابزارهای الکترونیکی تا وسایل زیست پزشکی مورداستفاده قرار گیرند. این ویژگی‌ها هم‌چنین اتصالات سیمی نازک در وسایل الکترونیکی را توانا می‌کند تا مزایای بهتری برای کامپیوترها، صفحه های خورشیدی، باتری ها، واکنشگرها و سایر دستگاه ها فراهم کنند. تا کنون، مانع اصلی در مسیر تجاری سازی گرافن ها، هزینه بالای تولید آن ها بوده است. درگذشته، گرافن برای تولید و زیادشدن، نیازمند محیطی کاملاً کنترل شده با گازهای فشرده شده با قابلیت انفجار و همچنین نیازمند ساعت های طولانی کار در دماهای بالا و فرآیندهای گسترده و تحت خلأ بود.

دانشمندان سازمان CSIRO با دستیابی به فنّاوری جدیدی (GraphAir)، نیاز به حضور محیط کنترل شده را حذف کردند. دانشمندان با استفاده از این فنّاوری گرافن را در هوای محیط و با استفاده از پیش ماده طبیعی رشد دادند بنابراین تولید این محصول سریع‌تر و ساده‌تر شد. به گفته یکی از دانشمندان، با استفاده از این فنّاوری ساخت گرافن، سریع‌تر، آسان‌تر و با بازدهی بالاتری انجام می شود. انتظار می رود این تکنولوژِی منحصربه‌فرد بتواند هزینه های گران تولید را کاهش دهد و کارایی را در دستگاه‌های جدید بهبود بخشد.

از طریق این تکنولوژی، روغن دانه های سویا که موادی طبیعی و تجدید شدنی هستند، طی یک مرحله به فیلم‌های گرافن تغییر شکل می دهند. در اثر حرارت، روغن دانه های سویا به ‌نوعی از واحدهای ساختمانی کربن که برای ساخت گرافن ضروری هستند، می‌شکند. این گروه تحقیقاتی هم‌چنین از تغییر شکل سایر انواع روغن‌های تجدید پذیر نظیر روغن‌های دورریز هنگام پخت‌وپز جهت تولید فیلم‌های گرافن استفاده کرده است.

از عملکردهای گرافن می توان به پتانسیل این ماده برای خالص‌سازی و فیلتراسیون آب، قرار گرفتن به عنوان انرژی تجدید پذیر و عملکردهای دارویی و درمانی اشاره کرد. گرافن هم‌چنین دارای خواص بسیار خوب الکترونیکی، مکانیکی، حرارتی و نوری می‌باشد. یکی از کاربردهای این ماده فراهم کردن نقشی همانند باتری در دستگاه های الکترونیکی است که در مقابل صفحه های خورشیدی هزینه کمتری دارد. دانشمندان در تلاش‌اند تا کاربردهای بیشتر از گرافن را کشف کنند.

ترجمه : عاطفه بابایی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن