بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

ساخت رگ‌های خونی زیستی با استفاده از مهندسی بافت

✅ دانشمندان دانشگاه مینه ‌سوتا مدعی هستند که رگ‌های خونی کاملاً زیستی و طبیعی را در آزمایشگاه تولید کرده‌اند. این رگ‌های آماده ‌به ‌کار می‌توانند برای دیالیز بیماران کلیوی استفاده شوند. این اولین گزارش از ساخت پیوندهای (Graft) فاقد سلول و غیر سنتزی است که می‌تواند با سلول‌های خود بیمار همراه باشد؛ بنابراین این پیوندها نه ‌تنها در دیالیز بلکه می‌توانند به‌عنوان رگ‌های خونی کرونری یا محیطی و یا در دریچه‌های لوله‌ای شکل قلب نیز کاربرد داشته باشند.

? در ایالات‌متحده امریکا در حدود ۴۰۰ هزار نفر از همودیالیز برای درمان استفاده می‌کنند. فیستول شریانی وریدی که نوعی ارتباط غیرطبیعی بین یک شریان و یک ورید و عموماً در بازو است، روش اصلی مورداستفاده در همودیالیز است؛ اما در بیشتر بیماران برای ایجاد اتصال بین شریان و ورید نیاز به پیوندهای arteriovenous است.

? پروتزهای arteriovenous به‌طورمعمول (AVGs-Prosthetic arteriovenous grafts) از مواد سنتزی تولید شده که در مقایسه با پیوندهای اتوژنوس (پیوندهای رگ از خود بیمار-autogenous) خطر ایجاد عفونت بالاتری دارند؛ به‌علاوه احتمال ایجاد لخته در این پروتزها بالاتر است.

? پیوندهای رشد یافته در آزمایشگاه‌ها با استفاده از سلول‌ها و مواد زیستی، واکنش‌های نامطلوب را در طی این روش درمانی کاهش می‌دهد. با استفاده از مهندسی بافت AVG هایی تولید شد که از رشد فیبروبلاست‌های نوزادهای انسانی ساخته شده است. این پیوندها ۶ میلی‌متر قطر و ۱۵ سانتی‌متر طول دارند. در این مطالعه، دانشمندان لوله‌های مشابه رگ‌ها را از سلول‌های پوستی انسانی ایجاد کردند این ساختارها در یک ماده ژله‌ای مانند ساخته‌شده از فیبرین گاوی، جاسازی شده است. دانشمندان این ژل حاوی سلول را در بیوراکتورها به مدت ۷ هفته نگهداری کرده و درنهایت سلول‌ها را در آخرین هفته شستشو دادند. آنچه باقی می‌ماند کلاژن‌ها و سایر پروتئین‌های ترشح‌شده به وسیله سلول‌ها است که درنهایت لوله‌هایی کاملاً طبیعی اما غیرزنده برای استفاده در بدن به دست می‌آید.

? این ساختار پیوندی در بابون‌ها (میمون‌های آفریقایی دم‌کوتاه) استفاده شده و بعد از ۶ ماه کاملاً شبیه یک رگ خونی بود. درمان‌های ضد پلاکت به‌صورت روزانه انجام شده و کارایی پیوندها به مدت ۱،۲،۳ و ۶ ماه با استفاده از دو روش سونوگرافی و کانولاسیون مورد ارزیابی قرار گرفت. پژوهشگران میزان عدم انسداد رگ و یا به بیانی میزان باز بودن رگ را در طی ۳ و ۶ ماه به ترتیب ۸۳ درصد و ۶۰ درصد اعلام کرده‌اند. پیوندها در آزمایشگاه دوباره به‌طور گسترده حاوی سلول‌ها شدند. این سلول‌ها شامل سلول‌های عضلانی صاف به همراه اندوتلیوم در سطح لومنی هستند. هیچ‌گونه کلسیفیله شدن و یا انسداد، تنگی و هیچ پاسخ ایمنی منفی نیز مشاهده نشد.

? پیش‌ازاین، این پیوندها در گوسفندان به‌کاررفته بود اما نیاز به انجام آزمایش در مدلی مشابه‌تر به انسان‌ها وجود داشت. البته همچنان احتمال شکست این پژوهش در انسان‌ها وجود دارد. دانشمندان به دنبال تأیید FDA برای شروع کارآزمایش بالینی این پیوندها در کودکان متولدشده با نقص قلبی هستند.

?ترجمه: سیمین دخت افرا

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ساخت رگ‌های خونی زیستی با استفاده از مهندسی بافت – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن