سلول های سوختی میکروبی

ساخت سلول سوختی میکروبی بهتر با کاغذ

سلول های سوختی میکروبی، هنوز برای استفاده های تجاری و کاربردی مناسب نیستند و برای این امر، باید اقتصادی تر و موثر تر طراحی شوند.


اخیرا محققان موفق به ساخت سلول سوختی شدند که الکترود آن از کاغذ ساخته شده است. تا به امروز در اکثر سلول های سوختی از صفحات فلزی و کربنی استفاده می شده است. ایده جدید محققان، استفاده از کاغذ های پوشانده شده با خمیر کربنی، به جای صفحات کربنی است.

خمیر کربنی مخلوط ساده ای از گرافیت و روغن های معدنی است که تهیه آن راحت و اقتصادی است. این خمیر منجر به جذب الکترون های دفع شده از باکتری می شود.

محققان نشان داده اند که جریان تولید شده به کمک الکترود های کاغذی، بیشتر از دو برابر نسبت به حالت سابق افزایش می یابد. در این پروژه از باکتری Shewanella oneidensis MR-1 استفاده شده است. این باکتری با مصرف یون های فلزی سنگین سمی، الکترون دفع می کند، بنابراین می توان از آن، به کمک سلول های سوختی، در تصفیه پساب بهره گرفت.

با کمک این الکترودهای ارزان قیمت،جریان الکتریسته سلول سوختی، ۲.۲۴ آمپر به ازای واحد سطح شد، در حالی که با الکترود های سابق- که ساخت آن ها هزینه‌بر تر است- ۰.۹۴ آمپر به ازای واحد سطح حاصل می شد.

ترجمه: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن