بیوتکنولوژی پزشکیمهندسی ژنتیک

ساخت سیستمی برای تولید انبوه کبدهای زیست‌‌مهندسی‌شده انسانی

✅محققین از ساخت یک پلتفرم برای تولید انبوه خبر داده‌اند که توانسته بر موانع اصلی زیست مهندسی ساخت بافت کبد که برای پیوند به انسان مناسب باشد و دارای ساختار زیستی دقیقی باشد، غلبه کند.


?تیمی به سرپرستی مرکز کودکان برای سلول‌های بنیادی و طب اعضای مصنوعی سین‌سیناتی (CuSTOM) و دانشگاه یوکوهاماسیتی در ژاپن، یافته‌های خود را در این خصوص در مجله Cell Reports منتشر کرده‌اند. محقق ارشد این مطالعه دکتر تاکانوری تاکبی است که به‌عنوان پزشک و محقق در این دو انستیتو مشغول به کار است.

?براساس اظهارات تاکبی، مطالعه حاضر توانسته بر چالش آزاردهنده‌ای که محققین فعال در زیست‌مهندسی اعضای بدن انسان برای کاربردهای درمانی ایمن و مؤثر با آن روبرو بوده‌اند، غلبه کند.

?فرآیند جدید به محققین اجازه می‌دهد که قطعات منفردی با بیش از ۲۰۰۰۰ میکرو جوانه کبدی که ازنظر ژنتیکی منطبق، سه‌بعدی و بسیار کارآمد هستند را بسازند. زمانی که این قطعات منفرد باهم ترکیب شوند، این دسته سلول‌های کبدی به‌اندازه‌ای خواهد بود که برای پیوند آن به فرد مبتلابه نارسایی کبدی یا انجام آزمایش‌های دارویی کافی باشد.

?بافت‌های کبدی به‌طور کامل از سلول‌های بنیادی چندتوانی القایی ساخته شده‌اند که این فرآیند را از هر نوع محصولات فرعی مغذی حیوانی که از آن‌ها در ساخت سلول برای اهداف تحقیقاتی استفاده می‌شود بی‌نیاز خواهد کرد.

?تاکبی می‌گوید: «با توجه به این‌که ما توانستیم با غلبه بر این موانع، جوانه‌های کبدی سه‌بعدی با کارایی بالا تولید کنیم، فرآیند تولید ما با استانداردهای بالینی توصیه‌شده، مطابقت دارد. این توانایی درنهایت به ما اجازه خواهد داد که به بسیاری از افراد که در مراحل نهایی بیماری کبدی هستند کمک کنیم. ما می‌خواهیم با غلبه بر مشکل کمبود اهداکنندگان کبد، جان کودکانی که نیاز به پیوند کبد دارند را نجات دهیم».

?این محققین تأکید کردند که پیش از آغاز آزمایش‌های بالینی ابتدائی، لازم است که تحقیقات در این رابطه با هدف بهینه‌سازی این فرآیند، ادامه پیدا کند. تاکبی تخمین می‌زند که این آزمایش‌ها در دو تا پنج سال آینده انجام شوند.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ساخت سیستمی برای تولید انبوه کبدهای زیست‌‌مهندسی‌شده انسانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن