تغییرات آب و هواییمهندسی زیست فرایند

ساخت فیلتر های هوا با قابلیت ویژه از سویا

کیفیت هوا یک مسئله بسیار مهم در وضعیت سلامت افراد است. هوای آلوده می تواند منجر به بیماری های همچون آسم، بیماری های قلبی و سرطان ریه شود. فیلترهای هوا که امروزه فراگیر شده اند غالبا پلاستیکی و متشکل از فیبرهایی متخلخل در مقیاس میکرون هستند. این فیلترها امکان حذف ذرات معلق را فراهم می کنند اما توانایی حذف مولکول های گازی مضر، مانند کربن مونواکسید، فرمالدهید، سولفور دی اکسید و دیگر ترکیبات فرار ارگانیک را ندارند.


فیلترهای پلاستیکی، فیلترهای فیزیکی اند. به این معنا که مبنای حذف، مکانیسم غربالگری است و امکان حذف آلاینده های بسیار کوچک وجود ندارد. فیلترهای شیمیایی، فیلتر هایی هستند که به کمک گروه های عاملی موجود در سطحشان می توانند باعث جذب مولکول های آلاینده شوند اما توانایی حذف ذرات معلق را ندارند.

اخیرا محققان فیلترهایی ساختند که هر دو قابلیت را دارد. برای این منظور آن ها از فیبر های پلیمری متخلخل عامل دار استفاده کرده‌اند. مشکل عمده‌ای که در نمونه‌های قبلی این فیلترها وجود داشت این بود که مواد پلیمری این فیلتر ها، فرآورده های نفتی بودند و خود می توانستند باعث آلودگی محیط زیست شوند.

گیاه سویا داری ۱۸ نوع اسید آمینه است. هرکدام از این اسیدآمینه ها دارای گروه های مختلف عاملی هستند. این گروه ها، می توانند آلودگی هایی را که سایز مولکولی دارند را جذب کنند و آن ها را به دام اندازند.

محققان، با نشاندن آمینو اسیدهای گیاه سویا بر روی فیبر سلولزی حاصل از باکتری ها، توانستند فیلتری بسازند که هم قابلیت حذف ذرات معلق را دارد و هم قابلیت حذف مولکول های گازی مضر.

محققان به کمک اکریلیک اسید، توانستند استحکام بیشتری برای پروتئین های گیاه سویا به وجود آورند که منجر به افزایش کارایی این گونه فیلتر‌ها می‌شود.

این فیلتر ها، به علت ماده اولیه ارزان قیمت، اقتصادی اند. علاوه بر آن، به علت طبیعی بودن ماده اولیه، دوست دار محیط زیست هم هستند و مانند فیلتر های رایج پلاستیکی، منجر به آلودگی نمی‌شوند.

از این گونه فیلترها می توان در تصفیه هوای محیط های بسته، بسیار بهره برد.

ترجمه: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن