عفونت ویروسیمقاومت آنتی بیوتیکی

ساخت مولکول های هیبرید شده از انسان و ویروس جهت حمله به باکتری های مقاوم به دارو

محققان با الهام گرفتن از ویروس های باکتریایی, موفق به ساخت یک سلاح کاملا جدید علیه باکتری های بیماری زا شده اند. این سلاح در اصل دروازه ای برای ورود به عرصه ی درمان باکتری های مقاوم به دارو می باشد.


سیستم ایمنی بدن انسان برای مبارزه با باکتری ها, آنتی بادی هایی را ترشح می کند که با اتصال به پروتئین های سطحی باکتری موجب نشانه‌گذاری آن برای تخریب توسط سلول های ایمنی می شود. آنتی بادی ها برای هدف گیری پروتئین عالی هستند, اما وقتی هدفشان کربوهیدرات (کرب) باشد عاجز می شوند.

ویروس های باکتریایی دارای مولکولی به نام لایسین (Lysin) هستند که با اتصال به کرب های دیواره سلولی باکتری, برخلاف آنتی بادی ها، به جای نشانه گذاری برای تخریب توسط سلول های دیگر, خود موجب تخریب دیواره باکتری می شود.

لایسین همانند آنتی بادی از ۲ قسمت تشکیل میشود. قسمتی که باعث شناسایی کرب ها شده و قسمتی دیگر که موجب تخریب دیواره می شود. با هیبرید کردن قسمت شناساگرِ کرب در لایسین به قسمت القا کننده ی پاسخ ایمنی آنتی بادی ها, می توان سلاح جدیدی علیه باکتری تولید کرد.

محققان این سلاح را لایزوبادی نام گذاری کردند. به دلیل آنکه باکتری های نزدیک به هم دارای کرب های مشابهی در سطح خود هستند, یک لایزو بادی می تواند علیه چندین سویه از یک باکتری مورد استفاده قرار بگیرد.

این آزمایش ها در موش های مبتلا به باکتری استافیکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) با موفقیت انجام شد. بعد از آن دانشمندان در حال مطالعه لایزوبادی ها در انسان هستند.

ترجمه: مرتضی احمدزاده

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن