بیوتکنولوژی پزشکی

ساخت پروتئین غیر معمول توسط ژن‌های ساختگی

ساخت پروتئین غیر معمول توسط ژن‌های ساختگی - اخبار زیست فناوری ساخت پروتئین غیر معمول توسط ژن‌های ساختگی

✅اگر تولید پروتئین‌ها را تصادفی در نظر بگیریم٬ تعداد پروتئین‌هایی که احتمال ساختشان وجود دارد بیش از تعداد اتم‌های تشکیل دهنده جهان هستی است. این در حالی است که فرگشت تنها تعداد بسیار کوچکی از آن‌ها را مورد آزمایش قرار داده است.


تا حالا برای ساخت یک پروتئین با توجه به شکل نهایی که باید بگیرد٬ آمینو اسیدها ( AA ها) به طور مشخص شده ای در کنار هم قرار داده می‌شدند. اما در حال حاضر با توجه به اینکه در محل هایی از پروتئین AA های آبدوست و در مناطقی دیگر AA های آبگریز قرار می‌گیرند٬ با قرار دادن تصادفی AA های هر ۲ گروه در جاهای مخصوص خود می‌توان میلیون ها ژن شبه تصادفی ایجاد کرد.

با قرار دادن تمامی این ژن‌ها در چندین E. coli که هر کدام یک ژن متفاوت را از دست داده اند٬ می‌توان امکان عملکردی بودن و یا نبودن پروتئین‌های شبه تصادفی و حتی نقش آن‌ها را با توجه به زنده ماندن باکتری سنجید. اغلب پروتئین‌ها قادر به زنده نگه داشتن باکتری نبودند اما حداقل یک و یا در مواردی صد تا از پروتئین‌های ساختگی عمل از دست داده را به باکتری بر می‌گرداندند.

دانشمندان این پروسه را در مورد شکل Four-helix bundle مورد بررسی قرار دادند. در این آزمایش نه تنها یکی از پروتئین‌های ساختگی جای پروتئین حذف شده را گرفت٬ پروتئین‌های ساختگی دیگر موجب افزایش عملکرد آنزیمی دیگر که نقشی مرتبط با ژن حذف شده داشت را نیز موجب شد.

یکی از مواردی که می‌توان در آن از این روش جدید برای تولید پروتئین استفاده کرد٬ ایجاد پروتئین‌هایی است که عملی مشابه با پروتئین طبیعی را دارند اما رفتار های ناخواسته مثل تجمع در کنار هم و ایجاد توده را از خود بروز نمی‌دهند.

#PNAS

ترجمه: مرتضی احمدزاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ساخت پروتئین غیر معمول توسط ژن‌های ساختگی – اخبار زیست فناوری

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن