بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی میکروبیزیست شناسی مصنوعینانوبیوتکنولوژی

ساخت پلیمرهای ضد میکروبی

✅ محققان پلیمرهای ضد میکروبی ارزان قیمت که برای پوست مناسب بوده و در کشتن میکروب‌ها بسیار مؤثر عمل می‌کنند را توسعه داده‌اند. این پلیمرها به‌عنوان اسکراب های جراحی و در ضدعفونی‌کننده‌ها کاربرد دارند.

? بیشتر آنتی‌بیوتیک‌ها با دخالت در مسیرهای میکروبی تولیدکننده آنزیم‌ها و پروتئین‌های ضروری برای بقا، عمل می‌کنند. این استراتژی باعث می‌شود که آنتی‌بیوتیک‌ها به عوامل کشنده برای میکروب‌ها تبدیل شوند، درحالی‌که برای سلول‌های انسان و دیگر پستانداران بی‌خطر باشند. با این حال مقاوم شدن به آنتی‌بیوتیک‌ها برای میکروب‌ها آسان است که این امر منجر به ایجاد مشکل جهانی مقاومت آنتی‌بیوتیکی شده است.

? ترکیبات ضد میکروبی متعلق سیستم ایمنی بدن از روش متفاوتی در برابر میکروب‌ها استفاده می‌کند. این ترکیبات با از بین بردن غشاهای میکروبی با آن‌ها مبارزه می‌کند. از آنجایی که این رویکرد بر اساس خواص الکتریکی ذاتی غشای سلولی است، به دست آوردن مقاومت میکروبی برای باکتری‌ها بسیار سخت ولی غیر ممکن به نظر نمی‌رسد.

? امروزه، محققان پلیمرهای ضد میکروبی قوی تولید کرده‌اند که از استراتژی یکسان استفاده می‌کنند. پلیمرهایی با ساختارهای بهینه شده تقریباً ۱۰۰ درصد میکروب‌ها را در عرض دو دقیقه از بین بردند. همچنین اثرگذاری این ترکیبات بر روی پوست موش، بسیار ملایم‌تر از اثر اسکراب‌های جراحی رایج در محیط‌های بالینی است. این پژوهشگران اضافه کردند که این پلیمرها طیف گسترده‌ای از میکروب‌ها، به‌ویژه Pseudomonas aeruginos های سخت از بین رونده را سریع‌تر از هر پپتید ضد میکروبی و پلیمرهای گزارش شده دیگر از بین می‌برند. در نتیجه، این پلیمرها به دلیل اثر کشندگی فوق‌العاده و سازگار با پوست، می‌توانند به عنوان نامزدهای امیدبخشی برای استفاده در اسکراب‌های جراحی، شستشو دهنده‌های دست و ضدعفونی‌کننده‌ها مطرح شوند.

? پلیمرها دارای دو جز کلیدی بارهای مثبت و بخش‌های آب‌گریز هستند. بارهای مثبت پلیمرها با غشاهای باردار منفی میکروب‌های بیماری‌زا برهم‌کنش می‌دهند، در حالی که بخش‌های آب‌گریز پلیمرها وارد دولایه سلول‌های چربی درون غشاها می‌شوند. این عمل دوگانه منجر به گسستگی غشای میکروب و از بین رفتن آن می‌شود. پژوهشگران دریافتند که استفاده مکرر از پلیمر در مقادیر کم و غیر کشنده منجر به مقاومت باکتریایی نمی‌شود. علاوه بر این، پلیمرها ارزان قیمت هستند و می‌توانند از مواد اولیه موجود در بازار تولید شوند.

? محققان در حال توسعه نسخه‌های زیست تجزیه‌پذیر این پلیمرها هستند. این پلیمرهای تجدید پذیر طوری طراحی شده‌اند که بی‌خطر و سازگار با محیط‌زیست می‌باشند. همچنین این پلیمرهای ضد میکروبی زیست‌تخریب‌پذیر ممکن است به‌عنوان مواد نگهدارنده در لوازم آرایشی و حتی محصولات غذایی استفاده شوند.

? ترجمه: فائزه ابوطالبی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

ساخت پلیمرهای ضد میکروبی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن