سوخت زیستی

سازگاری بیشتر نیروگاه‌های سوخت زغال‌سنگ با محیط زیست

دانشمندان آلمانی با همکاری شرکای بین‌الملی تحت پروژه‌ای به نام SCARLET در توسعه فرایندی با نام «چرخه کربنات»، موفق به کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن در طی عملیات‌های نیروگاهی شده‌اند. کلمه SCARLET مخفف عبارت «افزایش مقیاس تکنولوژی چرخه کلسیم کربنات برای جذب کارآمد دی‌اکسیدکربن از واحدهای نیروگاهی و صنعتی» است.


این فرایند می‌تواند برای جداسازی بیش از ۹۰ درصد از دی‌اکسیدکربن آزاد شده در طی احتراق سوخت‌های فسیلی استفاده شود و در نهایت به شیوه‌ای سازگارتر با محیط زیست کار کند. به‌علاوه فرایند جدید مقرون به صرفه‌تر و از نظر انرژی نسبت به فرایندهای دیگر کارآمدتر است.

چرخه کربنات شامل دو واکنش شیمیایی است که به طور پیوسته در دو راکتور بستر سیال انجام می‌شود: جاذب راکتور اول پودر اکسید کلسیم (CaO) است که در تماس با دی‌اکسیدکربن باعث تولید کربنات کلسیم (CaCO3) می شود. در راکتور دوم که تقویت‌کننده نام دارد تحت حرارت بالا واکنش اول به صورت برعکس انجام می‌پذیرد. نتیجه نهایی جداسازی دی‌اکسیدکربن است.

اتحادیه اروپا برای تأمین مالی این پروژه ۵ میلیون یورو اختصاص داد و بودجه کلی آن بیش از ۷ میلیون یورو بود. فرایند اخیر حدود ۲۰ تا ۲۷ یورو بر هر تن از دی‌اکسیدکربن هزینه دارد. بدین ترتیب این فرایند آماده ورود موفق به بازار می‌شود.

✨شرکای این پروژه به طور خاص چه کاری انجام دادند؟

۱️⃣ یافتن شرایط و پیش نیازهای عملیات پیوسته

۲️⃣ شرایط مورد نیاز برای فرایندهای پایدار جهت استفاده کمتر از تخمین‌ها و کارآمد بودن مدل‌های کامپیوتری

۳️⃣ به روز رسانی تاسیسات آزمایشی، برای مثال ایجاد یک مخزن ذخیره ثابت و اصلاح انتقال ذرات از یک راکتور بستر سیال

این فرایند می‌تواند برای واحدهای صنعتی سیمان و فولاد و همچنین تاسیسات سوزاندن زباله به کار رود. همچنین تیم پروژه در حال مطرح کردن مفاهیمی برای استفاده از دی‌اکسیدکربن بازیافت شده است. در حال حاضر بهترین راه حل تولید مستقیم متانول از دی‌اکسیدکربن بازیافت شده است.

ترجمه: محمد رضازاده

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن