بیوتکنولوژی کشاورزی

سازگاری ذرت به ارتفاعات

✅ تیمی بین‌المللی از محققان، شواهدی را یافتند که نشان می‌دهد هزاران سال پیش ذرت برای زنده ماندن در ارتفاعات جنوب غربی ایالت متحده توسعه پیدا کرده است. نتایج تحقیات نشان می‌دهد که تغییرات ژنتیکی به گیاه اجازه می‌دهد تا در محیط سخت‌تر زندگی کند.


?ذرت که بیشتر به عنوان بلال شناخته می‌شود، در مکزیک به وجود آمد و از ۴۰۰۰ سال پیش تاکنون در جنوب غربی ایالت متحده آمریکا مشاهده می‌شود و به سرعت تبدیل به یکی از مهم‌ترین گیاهان در آمریکای شمالی شد. اما همان طور که محققان ذکر می‌کنند تا ۲۰۰۰ سال بعد به ارتفاعات گسترش پیدا نکرد؛ توسعه‌ای که باستان‌شناسان را مسحور کرده است.

?برای درک بهتر این تاخیر، محققان نمونه‌هایی از چوب ذرت ۲۰۰۰ ساله را در غارهای ارتفاعات یوتا در دهه ۱۹۷۰ مورد مطالعه قرار دادند. برای اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌های فیزیکی ذرت، آن‌ها ژنوم ۱۵ چوب ذرت را توالی‌یابی کردند و نتیجه را با دیگر لاین‌های ذرت مقایسه کردند.
آن ها گزارش کردند که گیاهان ذرت اطراف غار به بلندی گیاهان ذرت که در ارتفاعات پایین‌تر رشد می‌کنند نبودند و دارای شاخه‌های بیشتری بودند.

?به طور خلاصه توضیح دادند که گیاهانی که انبوه‌تر از ذرت‌های دیگر هستند در مکان‌های سردتر موفق‌ترند. هم‌چنین شواهدی را یافتند که این گیاه زودتر از دیگر گیاهان ذرت گل می‌دهد، ویژگی‌ای که کمک می‌کند بذرها را قبل از سرمای زودرس ارتفاعات تولید کند.

?محققان می‌گویند مطالعات بیشتر در مورد چگونگی تکامل ذرت برای زنده ماندن در ارتفاعات سرد، بینش‌هایی را به عنوان نیروی تغییرات آب و هوایی در اثری مشابه بر زنده ماندن گیاه ارائه می‌دهد. هم‌چنین اشاره کردند که نوعی ذرت با میزان بالای کاروتنوئید که امروزه برای تولید پاپ کورن استفاده می‌شود، در بخش جنوب غربی که جزو ایالات متحده آمریکا است، توسعه یافته است.

#اصلاح

?ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

سازگاری ذرت به ارتفاعات – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن