بیوانفورماتیکتغییرات آب و هواییذخایر ژنتیکیذرتژنومیکسمهندسی ژنتیک

کمک به سازگاری ذرت به تغییرات آب و هوایی

خیراً مطالعه برجسته ای با بکارگیری ابزارهایی که پیشرفت های اخیر در روش های پربرونداد ژنومیکس در اختیار قرار داده، تجزیه و تحلیل ها را آسان ساخته و تنوع DNA بیش از ۴۰۰۰ واریته ذرت از سراسر قاره آمریکا را مشخص کرده است.


محققان تنوع زیستی در مکزیک یک استراتژی آزمایشی منحصربفردی برای درک بیشتر در مورد ژنهای اساسی سازگاری در ذرت توسعه دادند. به این شرح که ابتدا نواحی ژنوم که سازگاری به عرض جغرافیایی و ارتفاع را کنترل می کردند یافته و سپس با به دست آوردن نقشه همبستگی در نسل F1) FOAM) از این میان ژن هایی یافتند که زمان گلدهی را تعیین می کنند. در این مطالعه در مجموع ۱۰۰ ژن از ۴۰۰۰۰ ژنی که ژنوم ذرت را تشکیل می دهند، شناسایی شد که سازگاری به عرض جغرافیایی، ارتفاع، فصل رشد و زمان گلدهی در مزرعه را تحت تأثیر قرار میداد.

دکتر سارا هرنی ژنتیک شناس مولکولی گفت: این پژوهش طرح جدیدی ارائه می کند که برای افزایش سرعت ارزیابی منابع ژنتیکی گونه های گیاهی بسیار متنوع مانند ذرت مفید است. بررسی تنوع اجزای ژنوم ارقام محلی گیاهان زراعی، که حاوی اطلاعات ارزشمندی برای اصلاحگران و کشاورزان است ، یک بررسی ارزشمند برای یافتن تنوع در سطح ژنوم این گیاهان است که به برنامه های اصلاح نباتات جهت می دهد. پیشرفت های اخیر در ژنومیکس و بیواتفورماتیک، این مطالعات را تسهیل کرده است.

این مطالعه توسط مرکز جهانی اصلاح گندم و ذرت (CIMMYT) حمایت شده است.

ترجمه: نوروزی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن