سازگاری میتوکندری با شرایط سخت

| سازگاری میتوکندری

✅ این‌بار محققان از وجود مکانیسمی سخن می‌گویند که میتوکندری‌ها (اندامک‌های مولد انرژی سلول) را قادر می‌سازد تا از پس بار اضافی پروتئین‌های وارد شده به این اندامک برآیند.


✳ این اندامک سلولی نقش حیاتی در فرایندهای مختلف سلولی نظیر مرگ‌سلولی، تولید انرژی و هم‌چنین حفظ سطوح مناسبی از مولکول‌های بیولوژیکی ضروری نظیر سولفورآهن و مولکول هِم ایفا می‌کند. اگرچه میتوکندری دارای DNA اختصاصی مختص به خود است اما برای ادامه‌ی فعالیت خود به پروتئین‌های کد شده توسط DNA هسته سلول وابسته است.

| میتوکندری و پروتئین های آسیب دیده

✳ مسئله مورد توجه در این مطالعه این است‌که میتوکندری چگونه می‌تواند خود را با حجم ورودی وسیعی از پروتئین‌های کدشده توسط DNA سلول که در برخی موارد ممکن است پروتئین های آسیب‌دیده‌ای نیز باشند، تطابق دهند. محققین با القای بیش‌ازحد بیان پروتئین‌های کدشده توسط DNA میتوکندری در سلول‌های مخمر و آنالیز پاسخ میتوکندری درصدد پاسخ به این سوال برآمدند. آن‌ها دریافتند زمانی‌که میتوکندری دچار استرس می‌شود، سلول پاسخی باعنوان mitoCPR تولید می‌کند.

✳ این پاسخ در ابتدا با بیان PDR3 آغاز می‌شود که در ادامه موجب افزایش بیان دو ژنی می‌شود که پاک‌سازی پروتئین‌های اضافی را تسهیل می‌سازند.

? مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده فرزانه صائبي راد
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

دانشنامه سرطان – کاملترین مقاله در مورد سرطان

واژه سرطان به خانواده بزرگی از بیماری‌ها اطلاق می‌شود که شامل رشد غیر طبیعی سلول‌هاست و ای…