بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکس

سازگاری میتوکندری

| سازگاری میتوکندری

✅ این‌بار محققان از وجود مکانیسمی سخن می‌گویند که میتوکندری‌ها (اندامک‌های مولد انرژی سلول) را قادر می‌سازد تا از پس بار اضافی پروتئین‌های وارد شده به این اندامک برآیند.


✳ این اندامک سلولی نقش حیاتی در فرایندهای مختلف سلولی نظیر مرگ‌سلولی، تولید انرژی و هم‌چنین حفظ سطوح مناسبی از مولکول‌های بیولوژیکی ضروری نظیر سولفورآهن و مولکول هِم ایفا می‌کند. اگرچه میتوکندری دارای DNA اختصاصی مختص به خود است اما برای ادامه‌ی فعالیت خود به پروتئین‌های کد شده توسط DNA هسته سلول وابسته است.

| میتوکندری و پروتئین های آسیب دیده

✳ مسئله مورد توجه در این مطالعه این است‌که میتوکندری چگونه می‌تواند خود را با حجم ورودی وسیعی از پروتئین‌های کدشده توسط DNA سلول که در برخی موارد ممکن است پروتئین های آسیب‌دیده‌ای نیز باشند، تطابق دهند. محققین با القای بیش‌ازحد بیان پروتئین‌های کدشده توسط DNA میتوکندری در سلول‌های مخمر و آنالیز پاسخ میتوکندری درصدد پاسخ به این سوال برآمدند. آن‌ها دریافتند زمانی‌که میتوکندری دچار استرس می‌شود، سلول پاسخی باعنوان mitoCPR تولید می‌کند.

✳ این پاسخ در ابتدا با بیان PDR3 آغاز می‌شود که در ادامه موجب افزایش بیان دو ژنی می‌شود که پاک‌سازی پروتئین‌های اضافی را تسهیل می‌سازند.

? مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن