بیوتکنولوژی محیط زیست

شهرسازی سبب انفجار ناخواسته رت‌ها، ساس تخت خواب، شبدر و پشه‌ها شده‌است

✅دکتر Marc Johnson استاد زیست‌شناسی و مدیر مرکز محیط‌زیست دانشگاهToronto می‌گوید: سروصدای اخیر در مورد ساس در صندلی‌های پرواز هواپیمایی بریتیش، تنها یکی از عواقب ناخواسته‌ای است که شهرسازی در سراسر جهان بر تکامل دارد.


?برخی از موجودات قادر به انطباق با محیط شهری هستند و این برای گونه‌های بومی که دارای عملکرد زیست‌محیطی مهم در محیط‌زیست هستند، خبر خوبی است اما هم‌چنین می‌تواند خبر بدی باشد چراکه این توانایی ممکن است انتقال برخی از بیماری‌ها را افزایش دهد. به‌عنوان‌مثال، در حال حاضر پشه‌هایی در ایستگاه‌های مترو لندن تکامل‌یافته و سازگار شدند بنابراین آن‌ها دیگر نیازی به خون برای تولید تخم و هم‌چنین به دوره زمستان گذرانی ندارند. متأسفانه این پشه‌ها می‌توانند ناقل تعدادی از بیماری‌ها باشند و اکنون در نیویورک، شیکاگو و لس‌آنجلس نیز یافت می‌شوند.
?دکتر Munshi-South استاد زیست‌شناسی دانشگاه Fordham می‌گوید: به‌طور سنتی، ما در مورد تکامل به‌عنوان یک فرایند درازمدت با فشار محیطی و تعامل بین گونه‌ها فکر کرده‌ایم. اما در حال حاضر یک محرک جدید وجود دارد که به‌سرعت در حال تغییر بسیاری از گونه‌های دیگر است، که چگونه آن‌ها با انسان و محیط‌زیست ساخته‌شده ما ارتباط برقرار می‌کنند. انسان‌ها و شهرهای ما یکی از نیروهای مسلط تکاملی معاصر هستند. تعدادی از موجودات، مانند موش‌ها، مارمولک‌های شهری، سوسک‌ها، کبوترها و ساس تخت خواب تکامل‌یافته به انسان بستگی دارند.
?در مرحله اول مطالعه به‌منظور بررسی جامع در مورد نحوه تأثیر شهرسازی بر تکامل، جانسون و مانشی یوتا، تمام مطالعات در مورد شهرسازی و تکامل را مرور و نتایج آن‌ها را تلفیق کردند. این مطالعه سؤالاتی را مورد بررسی قرار داد ازجمله این‌که آیا گونه‌های بومی می‌توانند در طول شهرسازی حفظ شوند و آیا آن‌هایی که سازگار هستند بر سلامت اکوسیستم‌ها و انسان تأثیر خواهند گذاشت؟ و نیز روش‌های مختلف انطباق ژنتیکی، مانند جهش، حرکت ژن‌ها از طریق پراکندگی، تکامل خنثی و تکامل انطباق از طریق انتخاب طبیعی داروین، موردبررسی قرار گرفت و محققان نتیجه گرفتند که محیط شهری بر هر یک از این مکانیسم‌های تکامل تأثیر می‌گذارد.

?مترجم: الهام بیابان‌گرد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

شهرسازی سبب انفجار ناخواسته رت‌ها، ساس تخت خواب، شبدر و پشه‌ها شده‌است – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن