ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیسرطان

استفاده از سایتوکاین‌های فعال کننده سیستم ایمنی در مبارزه با سرطان سینه

✅نوعی از سرطان سینه تحت عنوان triple-negative breast cancer ، کشنده‌ترین سرطان سینه است که اکنون محققان، راه‌حل تازه‌ای برای درمان آن یافته‌اند.


?سرطان سینه triple negative یکی از کشنده‌ترین و تهاجمی‌ترین انواع سرطان سینه است، به سرعت گسترش می‌یابد و به بسیاری از روش‌های شیمی درمانی مقاوم است؛ حتی زمانی‌که به نظر می‌رسد درمان، موفقیت‌آمیز است، این نوع تومورها ممکن است عود کنند.
?در مطالعه صورت گرفته، محققان نشان دادند که سلول‌های این نوع سرطان، به شدت نسبت به اینترفرونβ حساس هستند. اینترفرونβ فاکتوری است که قادر است سیستم ایمنی را فعال کند. این مطالعه نشان داد که اینترفرونβ توانایی سلول‌های سرطانی سرطان سینه در مهاجرت و تشکیل تومور را از بین می‌برد. هم‌چنین این مطالعه پیشنهاد می‌کند که می‌توان از اینترفرونβ برای کمک به درمان بیماران سرطان سینه بهره جست.
?هرچند شیمی درمانی، غالب سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد اما نوعی از سلول‌های موجود در تومور تحت عنوان سلول‌های بنیادی سرطانی از گزند روش‌های درمانی، در امان می‌مانند؛ و باور بر این است که علت عدم موفقیت شیمی درمانی در بیماران سرطانی، همین سلول‌ها باشند.
?در مطالعه صورت گرفته، اینترفرونβ مستقیماً به سلول‌های بنیادی سرطانی حمله می‌کند. در دیش‌های آزمایشگاهی مشاهده شد که اینترفرونβ مانع از مهاجرت سلول‌های بنیادی سرطانی _ اولین قدم در متاستاز _ شد. حتی مشاهده شد که سلول‌هایی که در معرض اینترفرونβ بودند، ویژگی‌های ابتدایی یک سلول سرطانی را از دست دادند و قادر به تجمع برای تشکیل ساختارهای شبه توموری نبودند.
?در مطالعه بر روی بافت‌های سینه‌ی سرطانی نیز نتایج مشابهی حاصل شد، افزایش سطح اینترفرونβ در بافت سینه با احتمال بهبودی بیماران و میزان عدم بازگشت سرطان مرتبط بود. در بیمارانی که سطوح اینترفرون بتای بالاتری داشتند، احتمال بازگشت سرطان، ۲۵درصد کم‌تر بود. محققان به این نتیجه رسیدند که اینترفرونβ نقش مثبت و مهمی در درمان این نوع سرطان دارد.
?دانشمندان به‌دنبال اثر اینترفرونβ بر سیستم ایمنی هستند و به‌دنبال این هدف هستند که درمان با اینترفرونβ را درکنار روش‌های قدیمی‌تر شیمی درمانی قرار دهند تا در بهبودی این نوع سرطان، پیش‌رفتی حاصل شود.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

استفاده از سایتوکاین‌های فعال کننده سیستم ایمنی در مبارزه با سرطان سینه – اخبار زیست فن

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن