بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسژنومیکس

سرنخ کرم‌های کوچک درمورد سخت بودن ترک سیگار

✅ محققان دریافتند که یک مکانیسم ژنتیکی قبلا رد شده ممکن است در فرایند وابستگی نیکوتین دخیل باشد و همچنین به اثرات ترک اعتیاد که عادت ترک سیگار را مشکل می‌سازند، کمک کند.

? دانشمندان پاسخ‌های ترک اعتیاد را در کرم‌های حلقوی میلی‌متری سینورابدیتیس الگانس که مانند انسان‌ها به نیکوتین وابستگی پیدا کرده‌اند، مورد بررسی قرار دادند. با توجه به این یافته‎ها، محققان موفق به شناسایی ژن‌های ویژه و میکرو‌RNAهایی شده‌اند که نقش‌ مهمی را در چگونگی ایجاد وابستگی به نیکوتین و پاسخ‌های ترک اعتیاد در کرم‌های حلقوی، سرنخ‌هایی که ممکن است به قلمرو پستانداران راه یابند، بازی می‌کنند.

? این مطالعه نگاه تازه‌ای دارد به مکانیسم بیولوژیکی که قبلا مورد توجه قرار نگرفت. بیش‌تر تحقیقات مربوطه در زمینه چگونگی همکاری گیرنده‌های پروتئینی استیل کولین نیکوتین در فرایند وابستگی نیکوتین، متمرکز شده‌اند. این محققان با تمرکز در مرحله پیشین فرایند کدگذاری ژنتیکی دریافتند که یک سری از ژن‌ها در فرایندی دخیل هستند که در نهایت منجر به افزایش پروتئین‌های گیرنده نیکوتین می‌شود. این ژن‌ها و میکروRNA‌ها، یک رده از مولکول‌های RNA کوچک که به تنظیم بیان ژن کمک می‌کنند، نقش مهمی را در ترک اعتیاد به نیکوتین بازی می‌کنند.

?محققان شاهد ارتباط روشنی بین نیکوتین، میکروRNA‌ها، پروتیین‌های گیرنده و رفتارهای وابسته به نیکوتین هستند. این مکانیسم به عنوان یک فرایند بی‌اهمیت در وابستگی نیکوتین در نظر گرفته شد. با این حال، پژوهشگران اشاره می‌کنند که این نتایج رد شده، در دهه‌های گذشته و با ابزارهای نه چندان پیچیده حاصل شده‌اند.

?پیش‌تر محققان نشان داده‌اند که پاسخ‌های رفتاری به نیکوتین در کرم‌ها مشابه پاسخ‌هایی است که در پستانداران مشاهده می‌‍‌‌‌شود. از طرف دیگر، برخی از ژن‌های دخیل در وابستگی نیکوتینی کرم‌ها در پستانداران نیز حفظ شده‎اند. این بدین معنی است که کرم‌ها به عنوان یک مدل ژنتیکی و رفتاری مناسب در مطالعات وابستگی به نیکوتین مطرح می‌شوند. محققان امیدوار هستند که این کشف آخر در سینورابدیتیس الگانس‌، دانشمندان دیگر را به بررسی نقش این میکرو‌RNA‌ها در فرایند وابستگی نیکوتین در پستانداران سوق بدهد و در نهایت منجر به درک بهتر عامل ایجاد این وابستگی شود.

? به گفته محققان، مردم معتقد بودند که این سوال حل شده است. اما ما اکنون ابزارهای بهتری داریم و باید نگاه دیگری به مکانیسم اعتیاد به نیکوتین به عنوان یک زمینه مورد مطالعه داشته باشیم.

? ترجمه: فائزه ابوطالبی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

 

سرنخ کرم‌های کوچک درمورد سخت بودن ترک سیگار – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن